Liczba zgłoszeń niebezpiecznych produktów do unijnego systemu szybkiego informowania RAPEX w 2012 r. wzrosła 26 proc. Ostatecznie trafiło do niego niemal 2,3 tys. przypadków produktów niespożywczych, które są potencjalnie niebezpieczne dla nabywców.

Zadaniem systemu jest szybkie rozpowszechnianie informacji o potencjalnie niebezpiecznych produktach konsumpcyjnych. Pozwala to na wcześniejszą identyfikację i wcześniejsze usunięcie z rynków UE produktów, które mogą stwarzać ryzyko dla konsumentów, takich jak odzież dziecięca, wyroby włókiennicze i urządzenia elektryczne niespełniające norm bezpieczeństwa.

W 2012 r. głównymi kategoriami produktów, które wymagały podjęcia środków naprawczych, były: ubrania, tkaniny i wyroby związane z modą (34 proc.) a co piąte zgłoszenie dotyczyło zabawek. Komisja Europejska podaje, że wśród najczęściej zgłaszanych rodzajów ryzyka powodowanych przez te produkty były ryzyko chemiczne, ryzyko uduszenia i ryzyko urazu.

Chiny nadal stanowią główne państwo pochodzenia produktów zgłaszanych za pośrednictwem tego systemu ostrzegania i odpowiadają aż za 58 proc. Komisja podaje, że aby poprawić sytuację, UE współpracuje z Chinami w kwestii wymiany informacji między władzami oraz komunikacji. Wkrótce zostanie opublikowana seria nagrań wideo skierowanych do chińskich producentów i europejskich importerów, które zawierać będą informacje na temat bezpieczeństwa produktów.

- Dzięki ściślejszej współpracy w UE konsumenci mogą liczyć na wyższy poziom bezpieczeństwa na rynku wewnętrznym. Europa stale zwiększa ochronę wszystkich obywateli UE przed niebezpiecznymi produktami niespożywczymi. System RAPEX stanowi kluczowy element działań UE na rzecz ochrony konsumentów. Wyniki działań w zakresie egzekwowania prawa w 2012 r. świadczą o zwiększonej czujności, musimy jednak zawsze dążyć do poprawy. Dlatego też na początku tego roku Komisja przedstawiła nowe wnioski ustawodawcze dotyczące bezpieczeństwa produktów i nadzoru rynku – mówi Tonio Borg, komisarz ds. zdrowia i polityki konsumenckiej.