Plany te wywołały gniewną reakcję polityków i związków zawodowych we Włoszech. Krytykowanie firm za uchylanie się od płacenia podatków stało się w ostatnich miesiącach gorącym tematem politycznym. W Stanach przypuszczono zaciekły atak na takie firmy jak Apple, Google, Amazon.com i Starbucks za różne sposoby zmniejszania należności podatkowych od sprzedaży za granicą
Według dokumentów złożonych przez Fiat Industrial amerykańskiej komisji kontroli giełdowej - włoska firma chce być traktowana jako stały rezydent brytyjski po fuzji, która powinna zakończyć się w III kwartale.
Rząd Włoch, szukający wszelkimi sposobami nowych przychodów, aby obniżyć niepopularny podatek od nieruchomości w warunkach uporczywej - recesji zareagował chłodno na ten plan. - Oczywiście rząd nie jest za wybieraniem miejsca opodatkowania według tego, gdzie wygodniej - oświadczył dziennikarzom wiceminister finansów Stefano Fassina.
Dla ministra infrastruktury Maurizio Lupiego plan Fiata jest niepokojący.
Związek zawodowy FIOM napiętnował zamiary Fiat Industrial i wezwał rząd, by powstrzymał proces przenoszenia poza Włochy centrali Fiata i jego działalności.