- Celem ustawy o zmianie ustawy o pracowniczych planach kapitałowych jest wprowadzenie zmian, które mają usprawnić wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych – tłumaczyli autorzy nowelizacji.
Jedną z najważniejszych zmian jakie wprowadza ustawa jest zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat w PPK. Tak jak w przypadku składek na ZUS miała obowiązywać tu zasada, że po tym jak w ciągu roku przychód pracownika przekroczy 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia (w tym roku to 142 950 zł) składki na PPK nie będą dalej pobierane. Zniesienie tego ograniczenia sprawi, że do programu wpłynie więcej pieniędzy od dobrze zarabiających pracowników i ich pracodawców. Ci ostatni nie są z tego zadowoleni, twierdzą bowiem, że taka zmiana przepisów oznacza dla nich dodatkowe koszty. Taki, których nie planowali w swoich budżetach na ten rok.
Nowelizacja ustawy rozszerza też katalog pracowników, którzy z automatu zostaną zapisani do PPK. Taki zapis obejmie osoby, które przebywają na urlopach wychowawczych oraz te, które pobierają zasiłek macierzyński.
Będzie też dodatkowy warunek pobierania przez instytucje finansowe zarządzające PPK wynagrodzenia za osiągnięty wynik. Wynagrodzenie takie będzie wypłacane, gdy fundusz inwestycyjny, fundusz emerytalny lub subfundusz osiągnie stopę zwrotu na poziomie nie niższym niż 75 proc. najwyższych stóp zwrotu w ramach funduszy tej samej zdefiniowanej daty. Przepis ten nie będzie miał jednak zastosowania w okresie do końca roku kalendarzowego, w którym upływa termin 2 lat od dnia utworzenia funduszu inwestycyjnego, funduszu emerytalnego lub subfunduszu.
Nowelizacja wprowadza ponadto maksymalny limit wpłat i dopłat możliwych do dokonania na wszystkie rachunki PPK uczestnika tego programu w ciągu roku do wysokości 50000 dol. według średniego kursu NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień 31 grudnia danego roku kalendarzowego. Określa przy tym zasady zwrotu wpłat po przekroczeniu określonego limitu w ciągu roku kalendarzowego. Dodatkowo ułatwia informowanie pracownikach o szczegółach PPK. Nowe przepisy zostały ogłoszone w Dzienniku Ustaw z 10 czerwca. Wejdą w życie po upływie 14 dni od tej publikacji.