Zdaniem Wojciecha Kędzi, wiceprezesa Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. przy ich rocznej eksploatacji w wysokości około 31 mln ton powinny wystarczyć koncernowi przynajmniej na 40 lat.
Nowa koncesja wejdzie w życie 1 stycznia 2014 r. i będzie obowiązywały do końca 2063 r.
- Starania o wznowienie koncesji trwały od 2010 roku. Ważność obecnych, na obszarach Rudna, Sieroszowice, Polkowice, Lubin, Małomice i Radwanice-Wschód wygasa wraz z końcem bieżącego roku. Procedura pozyskania nowych koncesji jest długotrwała i wymaga skompletowania dziesiątków dokumentów. W samym wniosku koncesyjnym mieści się szereg opracowań dotyczących między innymi ochrony powierzchni, szkód górniczych, zabytków, terenów Natura 2000+ czy projektów zagospodarowania złoża. Dlatego o uzyskanie koncesji starał się zespół pracowników centrali i kopalń KGHM wraz z zapleczem naukowym Polskiej Miedzi spółką KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowym – ujawnił dziś Cezary Bachowski, Pełnomocnik Zarządu KGHM ds. Koncesji Geologicznych.
Koncesja lubińskiego koncernu obejmuje obszar niemal 470 kilometrów kwadratowych na obszarze dziewięciu gmin Zagłębia Miedziowego.
Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic – jednego z samorządów, który współpracował z lubińskim koncernem w tym zakresie i zgodził się na wydobycie rudy na swoim terenie podziękował dziś kierownictwu Polskiej Miedzi za współpracę i gratulował sukcesu.