Najnowsza edycja ogólnopolskiego badania sektora małych i średnich firm – Bibby MSP Index przynosi dalsze polepszenie nastrojów wśród przedsiębiorców. Bibby MSP Index ukazujący przyszłe tendencje i najbardziej prawdopodobny kierunek zmian w małych i średnich firmach wzrósł w październiku br. do poziomu 54,2 pkt. W kwietniu br. wynosił z 51,7 pkt. Oznacza to systematyczną poprawę koniunktury, z nadzieją na utrzymanie rosnącego trendu w 2014 roku. Wobec najniższego dotąd rezultatu indeksu 41 pkt. odnotowanego w październiku 2012 r. wzrost wyniósł aż 13,2 pkt. Wzrosty zanotowały również indeksy branżowe sektorów transportu, handlu i usług przy stabilizacji indeksów produkcji i budownictwa.
- Małe i średnie firmy najbardziej odczuły skutki spowolnienia gospodarki. Nie mając zasobów dużych koncernów musiały błyskawicznie reagować na zmiany otoczenia ograniczając koszty, zatrudnienie i inwestycje. Tym bardziej cieszy, że od 2 fal naszego badania rośnie optymizm tej kluczowej z punktu widzenia sytuacji ekonomicznej grupy przedsiębiorstw, co rokuje na trwałe ożywienie koniunktury- mówi - Krzysztof Kuniewicz, dyrektor generalny Bibby Financial Services.
Skuteczna windykacja polepsza płynność
Głównym elementem składowym indeksu, który wpłynął na jego wzrost była płynność finansowa badanych firm – wzrosła do poziomu 14,6 pkt. wobec 13,2 pkt. w poprzedniej wiosennej fali badania. Pozostałe wskaźniki tworzące Bibby MSP Index – sprzedaż, inwestycje, zatrudnienie i finansowanie zewnętrzne utrzymały się na podobnym poziomie, co pokazuje pewną stabilizację nastrojów wśród przedsiębiorców. Co ważne płynność finansowa firm poprawia się jednak nie za sprawą lepszej dyscypliny płatniczej kontrahentów, lecz na skutek konsekwentnych i coraz częstszych działań windykacyjnych wśród badanych firm.
- „Nasze badania pokazują, że przedsiębiorcy nie lekceważą już problemu zaległych płatności i niesolidnych dłużników. Finansowanie własnej firmy kosztem kontrahenta jest coraz rzadziej tolerowane, co jeszcze bardziej zwiększy zainteresowanie zewnętrznymi źródłami finansowania, takimi jak faktoring", komentuje Krzysztof Kuniewicz.
Przedsiębiorcy wierzą w swoje siły
Właściciele i zarządzający firmami oceniali również klimat ekonomiczny w Polsce - 68 proc. badanych przedsiębiorców uznało, że w ostatnich sześciu miesiącach był on niesprzyjający prowadzeniu biznesu. W przeciwieństwie do oceny warunków zewnętrznych, do poziomu 20,2 proc. wzrósł odsetek firm dostrzegających pozytywne zmiany w swoich firmach. Pół roku temu jedynie 14,7 proc. wyrażało takie zdanie. Jednocześnie mniej, bo 33,6 proc. badanych wskazuje, że sytuacja ich firmy uległa pogorszeniu.