Reklama
Rozwiń

PKP wyda setki milionów złotych na nowe i bezpieczniejsze rozjazdy

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., które zarządzają infrastrukturą kolejową w kraju rozpoczęły wymianę niemal 700 rozjazdów w całej Polsce.

Publikacja: 10.12.2013 12:00

Projekt nazywany przez PKP „rozjazdy" pochłonie ponad 641 milionów złotych.

- Inwestycja pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo i umożliwi likwidację ograniczeń prędkości na 31 liniach kolejowych w całej Polsce. Pierwsze prace rozpoczęły się już na terenie województwa kujawsko – pomorskiego - poinformował Mirosław Siemieniec, Rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

W ramach projektu „rozjazdy" wymienionych 697 rozjazdów znajdujących się na 31 liniach kolejowych i 142 posterunkach ruchu w całym kraju.

Siemieniec podkreśla, że po zakończeniu tego przedsięwzięcia w miejscach, gdzie wymienione będą rozjazdy zlikwidowane zostaną ograniczenia prędkości dla pociągów.

Ma to także pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo i komfort jazdy pasażerów i skrócić czas podróży.

Siemieniec dodaje, że: „To tylko jedna z ponad 190 inicjatyw prowadzonych przez zarządcę infrastruktury w zakresie poprawy bezpieczeństwa na sieci kolejowej".

Rozjazd to jeden z ważniejszych i newralgicznych elementów infrastruktury kolejowej, bo pociąg zmienia tam tor. Dlatego rozjazdy są kluczowe dla sprawnego i bezpiecznego prowadzenia ruchu kolejowego.

W ramach projektu PKP oprócz wymiany rozjazdów zamontowane zostaną również nowe napędy zwrotnicowe, a także zbudowane urządzenia elektrycznego ogrzewania rozjazdów - bardzo istotne zimą.

Dodatkowo w ramach projektu przebudowane zostaną 4 przejazdy kolejowo-drogowe.

PKP planuje zakończenie projektu „rozjazdy" na wrzesień 2015 roku.

Biznes
Ustawa Trumpa, obawy firm transportowych, biznes przeciw unijnym regulacjom AI
Biznes
Fundacja rodzinna, czyli międzypokoleniowy skarbiec
Biznes
Microsoft zwolni 9000 pracowników, bo inwestuje w sztuczną inteligencję
Biznes
Del Monte ogłosiło upadłość. Klienci odwrócili się od konserwowanej żywności
Biznes
KE proponuje nowy cel emisji, polski opór wobec ETS2 i umowa USA-Wietnam