Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował raport „Preferencje konsumentów rynku telekomunikacyjnego w latach 2010-2013". To analiza oparta o dane z ankietowych badań konsumenckich przeprowadzonych przez regulatora w ostatnich czterech latach.
Część wniosków, jakie można wyciągnąć na jego podstawie jest zaskakująca. I tak na przykład, mimo że dostępne dane pokazują, iż od kilku lat rośnie dynamicznie liczba numerów komórkowych przeniesionych z sieci do sieci (tzw. rynek MNP), to w badaniach UKE odsetek osób deklarujących korzystanie z takiej możliwości od 2011 roku spada.
W 2013 roku tylko 4 proc. badanych zadeklarowało, że zmieniło operatora przenosząc numer telefoniczny. W 2012 r. – 7 proc., a w 2011 r. – ponad 20 proc.
Według UKE, operatora najczęściej zmieniały osoby młode (do 24 roku życia) i korzystające z telefonu w systemie na kartę.
Wynik ten także nie pokrywa się z opiniami, jakie można usłyszeć od operatorów komórkowych. Dla przykładu Marian Soja, dyrektor w T-Mobile Polska mówił niedawno serwisowi Rpkom.pl, że tylko około 1/3 przenoszonych numerów to numery pre-paid.