Rekordowa liczba bankructw dużych firm na świecie

Liczba upadłości dużych firm na świecie osiągających obroty ponad 50 mln euro rocznie wzrosła w III kwartale o 42 do rekordowych 127. Po 9 miesiącach ten wzrost wyniósł 26 proc. do 344 podmiotów — podał w raporcie dział ubezpieczeń handlowych, kredytów i gwarancji Allianz Trade.

Publikacja: 15.12.2024 15:33

Rekordowa liczba bankructw dużych firm na świecie

Foto: Adobe Stock

To zapewne rekordowy rok w ostatniej dekadzie, od kiedy prowadzimy takie badania— wyjaśnił Maxime Lemerle, szef działu badań upadłości w Allianz Trade. Dodał, że dotychczasowy bilans jest gorszy niż w latach 2015-19 oraz w 2021 i 2022 r. Bankructwo dotyczyło firm każdej wielkości, wszystkich sektorów i regionów świata. Allianz Trade przekonuje, że w całym roku liczba upadłości zwiększy się o 11 proc., co zagrozi 1,6 milionom miejsc pracy w Europie i w Ameryce Płn. W USA ten wzrost wyniesie 12 proc., w Niemczech 4 proc.

Czytaj więcej

Słaby nowy rok dla gospodarki Niemiec

W tym rankingu najgorzej wypadła Europa Zachodnia: 276 przypadków na 436 z czterech ostatnich kwartałów, co oznacza bankructwo sześciu firm na dziesięć. Na drugim miejscu znalazła się Ameryka Płn. z liczbą 73 bankrutów i na trzecim Azja-Pacyfik z 62. W III kwartale w USA zbankrutowało 7 firm, w Chinach 5.

Przyczyny rekordowej liczby bankructw na świecie

Powodem dojścia do stanu upadłości były wysokie stopy procentowe. Teraz świat wychodzi z okresu dokręcania śruby przez banki centralne, który pojawił się szybko i był masowy. Firmy nadal odczuwają te konsekwencje mimo stopniowego luzowania polityki pieniężnej w Europie i w USA — wyjaśnił Maxime Lemerle.

Największe podmioty, zwłaszcza w Europie, miały do czynienia z dużymi wyzwaniami, wynikającymi z generalnej sytuacji gospodarczej, także ze zmian strukturalnych w poszczególnych sektorach, modeli łańcuchów wartości i światowego handlu — wyjaśnił Allianz Trade.

Po zaprzestaniu przez rządy pomocy firmom z okresu pandemii pojawiła się w firmach konieczność nadrabiania straconego czasu i dystansu do konkurentów. Doszły do tego wyższe ceny energii i surowców, niedobór specjalistów na rynku pracy zmuszający do podwyższania zarobków.

Najbardziej odczuły to działy usług i handel detaliczny, głównie w Europie i Ameryce Płn. Niektóre podmioty nie potrafiły przestawić się na e-handel albo zrobiły to za późno (np. Tupperware, która zbankrutowała we wrześniu). Ucierpiał też sektor budownictwa zwłaszcza w Azji i sektor usług. W Chinach doszło do utrudnienia dostępu do kredytów mieszkaniowych, co doprowadziło do likwidacji prawnej dewelopera Evergrande.

Biznes
Potężna awaria ChatGPT. Internauci na całym świecie zgłaszają problemy
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Biznes
Kwintyliony dolarów od Google nie dla rosyjskiej propagandy
Biznes
Nowe unijne dopłaty mogą rozruszać rynek samochodów elektrycznych
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: USA inwestują 500 mld w AI, Orban blokuje sankcje na Rosję
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Biznes
500 miliardów dolarów na sztuczną inteligencję
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego