Komisja ds. sankcji wobec KRLD wymieniła armatora Ocean Maritime Management, który użytkował zatrzymany statek "Chong Chon Gang". Wciągnięcie go na listę ONZ oznacza nie tylko "zakaz opuszczania koszar, ZOK", z czasów PRL - zakaz opuszczania portów przez jego statki i żeglugi, ale także międzynarodowy sekwestr aktywów.
"Ocean Maritime Management Company Ltd (OMM) odegrał kluczową rolę w przygotowaniu wysyłki ukrytego ładunku broni i związanych z tym materiałów" - stwierdziła komisja w komunikacie o wdrożeniu swej decyzji."Ukrycie wyżej wymienionych przedmiotów wskazuje na chęć uniknięcia sankcji ONZ i nawiązuje do uprzednich prób podejmowanych przez KRLD transferu broni i związanych z nią materiałów w podobny sposób, z naruszeniem zakazu Rady Bezpieczeństwa".
Sąd w Panamie polecił w piątek zwolnić z aresztu trzech oficerów statku. Dwudziestu trzech członków załogi i sam statek zwolniono w lutym.
Korea Płn. została objęta licznymi sankcjami przez ONZ, USA i inne kraje za ciągłe od 2006 r. doświadczalne próby jądrowe i wystrzeliwanie rakiet balistycznych, z naruszeniem międzynarodowych żądań, by zaprzestała ich. Marcowy raport ONZ stwierdził, że kraj ten opracował wyrafinowane sposoby omijania sankcji ONZ, włącznie z podejrzanym wykorzystywaniem swych ambasad do ułatwiania nielegalnego handlu bronią.
"W śledztwie znaleziono także informacje wskazujące, że pracownicy ambasady KRLD w Hawanie byli zaangażowani w przygotowanie wysyłki" tym statkiem. "Komisja zachęca państwa do kontynuowania wzmożonej czujności wobec personelu dyplomatycznego KRLD" - głosi jej komunikat.