Reklama
Rozwiń

Sędzia radzi etykietkę ostrzegawczą na Roundupie

Bayerowi nie udało się doprowadzić w sądzie do prawnego sfinalizowania odszkodowań za środek chwastobójczy Roundup, który był w Stanach powodem, tysięcy roszczeń o odszkodowania za wywoływanie raka.

Aktualizacja: 20.05.2021 16:38 Publikacja: 20.05.2021 16:36

Sędzia radzi etykietkę ostrzegawczą na Roundupie

Foto: Bloomberg

Niemiecki gigant farmaceutyczno-chemiczny wystąpił wcześniej do sędziego okręgowego Vince Chhabria w San Francisco o wstępne zatwierdzenie porozumienia o ugodzie, która stworzyłaby ramy prawne w rozwiązywaniu wszelkich pozwów w przyszłości, że Roundup wywołuje chłoniaka nieziarniczego. Ta część ugody przewiduje przeznaczenie przez Bayera 2 mld dolarów na ewentualne roszczenia w przyszłości.

Sędzia Chhabria zasugerował Bayerowi naklejanie na opakowaniach Roundupa etykietki ostrzegawczej. — Od lat zastanawiałem się, dlaczego Monsanto (firma z USA kupiona przez Bayera za 63 mld dolarów) nie zrobiła tego dobrowolnie, aby chronić się — powiedział sędzia. Uważa, że taka etykietka będzie zapobiegać składaniu nowych pozwów o odszkodowania i uwolni pieniądze na stworzenie lepszej oferty dla ludzi, którzy muszą używać tego preparatu. Zasugerował nawet tekst takiej etykietki i poprawił go po otrzymaniu wyjaśnień od prawnika Bayera, Williama Hoffmana. Prawnik wątpi, by sugerowana etykietka chroniła firmę przez nowymi pozwami — informuje Reuter.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Biznes
Rząd nie wyklucza wyłączenia X w Polsce przez skandaliczne wpisy Groka
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Biznes
Norwegia wyrzuciła rosyjskich rybaków ze swoich wód. Stanowili zagrożenie
Biznes
Giełdowe spółki wolne od pozwów synów Zygmunta Solorza
Biznes
Polska bezbronna wobec dronów, negocjacje UE-USA, możliwe spadki cen mieszkań
Biznes
Kina podsumowują pierwsze półrocze. Nawet „Minecraft” nie pomógł