Konkurencja ze Stanami Zjednoczonymi z pomocą Sojuza

Unia Europejska próbuje wskrzesić system satelitarny Galileo i konkurować z amerykańskim GPS. Z pomocą rosyjskiego Sojuza.

Publikacja: 21.01.2015 10:19

Galileo miał być europejską odpowiedzią na amerykański GPS. To system nawigacji satelitarnej, ale w

Galileo miał być europejską odpowiedzią na amerykański GPS. To system nawigacji satelitarnej, ale w przeciwieństwie do amerykańskiego, ma mieć charakter cywilny, a nie wojskowy.

Foto: ESA

Jeszcze w tym miesiącu Komisja Europejska podejmie decyzję o przyszłości systemu Galileo, a konkretnie o tym, czy na wiosnę wystrzelić kolejne dwa satelity. Elżbieta Bieńkowska, komisarz, której podlega polityka kosmiczna Unii Europejskiej, ma przed sobą poważny dylemat.

Czy decydować się na próbę z satelitami, bez czego trudno sobie wyobrazić zakończenie budowy systemu Galileo, tak żeby był gotowy na konkurencję z nowym amerykańskim GPS planowanym na 2017–2018? Czy zrezygnować z prób w tym roku, ze względu na szkody wizerunkowe? Bo jedyne satelity, którymi Unia dysponuje, to te dostarczone przez rosyjski Sojuz. – Mamy dylemat, dlatego sprawa stanie na kolegium komisarzy. Cała Komisja musi się wspólnie zastanowić – mówi osoba z otoczenia polskiej komisarz.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Biznes
Europa murem za Ukrainą. Rośnie niechęć do Donald Trumpa
Biznes
Ministerstwo Aktywów Państwowych chce konsolidacji portfela swoich spółek
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: USA atakują Iran. Gigafabryka AI i trudne negocjacje UE–USA
Biznes
Importowany cement problemem dla branży w Polsce i Europie
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Biznes
Należy zadbać o większą produkcję leków w Polsce