Kuchnia rosyjska we włoskiej restauracji

Grupa deputowanych chce wprowadzić do restauracji Rosji obowiązek serwowania co najmniej połowy dań rodzimej kuchni.

Publikacja: 28.07.2015 14:59

Deputowani Dumy wspierają rosyjską kuchnię

Deputowani Dumy wspierają rosyjską kuchnię

Foto: 123rf.com

- Jeżeli przyjrzymy się gastronomii Moskwy to mamy tu masę restauracji z kuchnią francuską, włoską, japońską i innymi. A ja jestem Rosjaninem i najbardziej lubię naszą kuchnię, ale w centrum stolicy Rosji, wokół parlamentu, trudno znaleźć miejsce, gdzie serwowano by nasze, rosyjskie potrawy - uzasadnia swoją inicjatywę legislacyjną Wadim Sołowiow z partii komunistycznej.

Wraz z grupą podobnie myślących deputowanych przygotował on projekt ustawy wprowadzającej do masowego żywienia w Rosji obowiązek serwowania, co najmniej połowy dań kuchni rosyjskiej, podała agencja Delfi.

Ten pomysł wpisuje się w nurt narodowy, który ostatnio pojawił się w rosyjskiej branży gastronomicznej. Niedawno Kreml wsparł pomysł sławnych braci-reżyserów Nikity Michałkowa i Andriej Konczałowskiego, którzy chcą stworzyć rosyjskiego konkurenta McDonald's.

Obaj wystąpili do Władimira Putina z projektem pilotażu otwarcia sieci jadłodajni z rosyjską kuchnią, po nazwą „Jemy w domu". Na realizację potrzeba 971,8 mln rubli (19,1 mln dol.) i całą tę kwotę twórcy liczą dostać od państwa. Zapewniają, że zwróci się w ciągu mniej niż 5 lat.

Rosyjska kuchnia należy do najlepszych, ale i najdroższych na świecie. Na bliny z kawiorem i jesiotra nie stać każdego. W latach 1990-tych w największych miastach Rosji pojawiły się firmowe budki oferujące rodzime potrawy z ziemniaków. Szybko zniknęły po pojawieniu się amerykańskich fast foodów.

Rynek jest bowiem bardzo atrakcyjny. Obroty rosyjskiej branży gastronomicznej w 2013 r osiągnęły 1,13 bln rubli (dziś to 20 mln dol. wtedy ok. 50 mld dol.), a co ważne każdego roku rosną o 4-5 proc.

Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne