Inwestycja pochłonie ponad 4 mln zł i obejmie stworzenie zaplecza projektowego, prototypowni i zaplecza testowego na potrzeby projektów kosmicznych. Po zakończeniu inwestycji Creotech stanie się jedyną polską firmą oferującą pełną usługę związaną z projektowaniem i wykonywaniem komponentów systemów satelitarnych. Dofinansowanie na kwotę prawie 1,8 mln złotych pochodzi z unijnego programu Inteligentny Rozwój.

Projekt zakłada rozwój posiadanego zaplecza produkcyjnego o centrum B+R. Inwestycja obejmuje budowę zaplecza projektowego dla układów satelitarnych, w szczególności układów kontroli satelitów, układów dystrybucji zasilania, oraz układów pozycjonowania i kamer stosowanych w przestrzeni kosmicznej. Powstanie także prototypownia układów kosmicznych, pozwalająca na szybkie wytworzenie, przy zachowaniu standardów przemysłu kosmicznego, zaprojektowanych układów przeznaczonych dla misji kosmicznych oraz zaplecze testowego dla zaprojektowanych i wykonanych prototypów.

Inwestycja zlokalizowana zostanie w siedzibie firmy w Piasecznie pod Warszawą. Dzięki niej Creotech będzie w stanie samodzielnie projektować poszczególne podzespoły oraz całe systemy satelitarne, produkować ich prototypy oraz testować je w warunkach zbliżonych do kosmicznych. – Realizacja tego projektu pozwoli na zwiększenie tempa realizowanych projektów, obniżenie kosztów oraz podwyższenie niezawodności naszych procesów produkcyjnych i produktów– mówi dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments.

Dzięki inwestycji spółka będzie w stanie zrezygnować części dotychczasowych zagranicznych podwykonawców i większą część prac realizować własnymi siłami. – A to oznacza wzrost rentowności – zaznacza Grzegorz Brona.

Po zakończeniu inwestycji Creotech stanie się jedyną polską firmą oferującą pełną usługę związaną z projektowaniem i wykonywaniem lotnych komponentów systemów satelitarnych. Da to potencjał do pozyskiwania oraz realizacji nowych projektów, przyczyni się do wzmocnienia pozycji na arenie międzynarodowej oraz zwiększy możliwości wciągania do współpracy przy projektach kosmicznych innych firm, które nie dysponują tak rozbudowanym zapleczem.