Wartość polskiego rynku opakowań wyniosła w ubiegłym roku 35,5 mld zł – szacuje w najnowszym raporcie Equity Advisors, firma doradcza specjalizująca się w pozyskiwaniu dla przedsiębiorstw kapitału na rozwój i inwestycje oraz w transakcjach fuzji i przejęć. Z jej danych wynika, że w ostatnich latach branża rosła średnio co roku o 5,8 proc. W następnych latach oczekiwana jest jednak wyższa dynamika, bo wynosząca 6,8 proc. rocznie. W efekcie wartość polskiego rynku w 2020 r. powinna wzrosnąć do ponad 46 mld zł.
Mocny eksport
Według Equity Advisors o dokładnej skali zwyżki zdecydują wskaźniki makroekonomiczne, takie jak PKB oraz tendencje występujące w polskim społeczeństwie i gospodarce. Tempo wzrostu rynku skorelowane jest m.in. z wydatkami na konsumpcję. – Spodziewamy się, że bardzo dobry popyt wewnętrzny, wspierany głównie konsumpcją indywidualną, utrzyma się również w tym roku za sprawą podobnych czynników, które oddziaływały na Polaków w ubiegłym roku, takich jak spadające bezrobocie, wzrost płac oraz program 500+. A im wyższy będzie wzrost wydatków, tym szybciej będzie rósł rynek opakowań – twierdzi Błażej Żarna, wiceprezes Equity Advisors.
Popyt na opakowania nadal będzie u nas zwyżkował szybciej niż na Zachodzie, gdyż tam średnio zużywa się opakowań o wartości 300–340 euro rocznie na osobę, a w Polsce za około 100 euro mniej. Wreszcie siłą napędowa dla branży pozostanie eksport. Firmy pozyskują nie tylko coraz więcej zamówień na same opakowania, ale również zamówień z innych polskich firm, które z kolei swoje wyroby wysyłają na eksport.
– W związku z dominującymi trendami największy udział we wzroście rynku w najbliższych latach będzie mieć produkcja opakowań papierowych i tekturowych. Drugim surowcem, którego wzrost wyprzedzi cały rynek, jest plastik – mówi Dawid Michalik, prezes Equity Advisors.
Obecnie dominującym surowcem do produkcji opakowań w Polsce są tworzywa sztuczne. Powstaje z nich aż połowa tego typu wyrobów. Jedna czwarta to opakowania papierowe, a pozostała część jest wytwarzana z metalu, szkła i drewna.