Reklama
Rozwiń

Ekspansja pojazdów na prąd wymaga wsparcia

Rozwojowi polskiego rynku pojazdów elektrycznych poświęcona była konferencja zorganizowana przez tworzoną Polską Izbę Gospodarczą Elektromobilności.

Aktualizacja: 15.12.2017 07:58 Publikacja: 14.12.2017 21:00

Dla rozpowszechnienia aut elektrycznych konieczne jest zbudowanie infrastruktury ładowania.

Dla rozpowszechnienia aut elektrycznych konieczne jest zbudowanie infrastruktury ładowania.

Foto: Volkswagen

Na spotkanie w czwartek w Warszawie zaproszono przedstawicieli firm zainteresowanych rozwojem branży elektromobilności, prawników, przedstawicieli administracji oraz instytucji mających wpływ na funkcjonowanie sektora. W dyskusji przedstawione zostały modele wsparcia rynku w różnych krajach oraz stan prac nad nowymi ustawami w Polsce, które mają wejść w życie w 2018 r. Jednym z zagadnień była budowa infrastruktury.

– Celem zasadniczym ustawy o elektromobilności jest stworzenie bazowej infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych – relacjonował Tomasz Młodawski, partner w kancelarii Sołtysiński, Kawecki, Szlęzak. Unijna dyrektywa 2014/94/UE nakłada na państwa członkowskie obowiązek utworzenia sieci ogólnodostępnych punktów wyposażonych w ładowarki. Szacuje się, że w Polsce jest obecnie ok. 300 stacji ładowania. Docelowo w ramach dużych aglomeracji mają powstać sieci takich stacji, a ich liczba będzie uzależniona od ilości mieszkańców oraz zarejestrowanych samochodów. Impulsem do rozwoju sektora elektromobilności ma być także wyposażanie w auta elektryczne urzędów, które będą musiały tak budować floty, by auta elektryczne miały w nich określony udział. – Zasadniczo będzie to poziom 50 proc. w ramach centralnych organów administracji oraz 30 proc. na poziomie gmin, wymagany od roku 2025 – mówił Młodawski.

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Biznes
Revolut zrobi rewolucję na polskim rynku komórkowym? Sprawdzamy
Biznes
Rosyjski bogacz traci majątek. Sfinansuje wojnę Putina
Biznes
Niemiecki biznes boi się poboru. A co w Polsce?
Biznes
Ustawa Trumpa, obawy firm transportowych, biznes przeciw unijnym regulacjom AI
Biznes
Fundacja rodzinna, czyli międzypokoleniowy skarbiec