Rosyjski bank pozywa Mozambik

Drugi bank Rosji, państwowy VTB pozwał przed sąd w Londynie państwo Mozambik. Rosjanie domagają się zwrotu ponad 0,5 mld dol. udzielonego kredytu. Według USA to część ogromnego skandalu łapówkarskiego.

Aktualizacja: 07.01.2020 11:22 Publikacja: 07.01.2020 11:19

Rosyjski bank pozywa Mozambik

Foto: Bloomberg

Pozew VTB trafił do Wysokiego Sądu Londynu przed Bożym Narodzeniem 2019 r., dowiedziała się agencja Reuters. VTB pozwał „państwo Mozambik i jego zarządzanie aktywami”. Konkretnie chodzi o jedną z państwowych firm, która dostała od VTB kredyt 535 mln dol. na zakup systemów ochrony wybrzeża i statków poławiaczy tuńczyków (przed piratami – red.).

W rzeczywistości według władz USA, projekt był dokładnie obmyślonym i zaplanowanym mechanizmem korupcyjnym. Znalazł się on w centrum międzynarodowego skandalu w związku ze sprzedażą zobowiązań kredytowych Mozambiku na kwotę 2 mld dol.

Wszystko zaczęło się w 2013 r., kiedy to Mozambik pożyczył ok. 2 mld dol. od banków Credit Suisse, ??? i BNP Paribas na zakup systemów ochrony wybrzeża i statków poławiaczy tuńczyków. Pieniądze trafiły do państwowych firm Ematum i ProIndicus, i funduszu państwowego Mozambique Asset Management. Transakcją kierował mozambicki minister finansów. Kiedy w 2015 r. odchodził ze stanowiska, utajnił informację o kredytach.

MFW dowidział się o 2 mld długu Mozambiku w 2016 r., kiedy władze Mozambiku ogłosiły niewypłacalność. Nowy szef resortu finansów zakomunikował, że rząd nie jest w stanie zapłacić rosyjskiemu bankowi VTB raty za otrzymany kredyt w wysokości 535 mln dol.

Jednak dług Reuters, Rosjanie dostali pierwszą ratę dług. Według wielu dokumentów i nienazwanych afrykańskich banków Mozambik zapłacił „wielokrotnie zawyżoną” kwotę pierwszej raty - 35 mln dol. czyli 6,5 proc. długu. Podczas kiedy standardem w branży jest w takich transakcjach 1 proc.

VTB wyjaśnia, że kredyt dla Mozambiku był transakcją jednorazową i dwustronną zawartą na innych, aniżeli ogólnie przyjęte, zasadach. Według Amerykanów chodzi o łapówki i korupcję.

Na początku 2019 r w Londynie zostali aresztowani trzej byli bankierzy Credit Suisse, których USA oskarża o zmowę z państwowymi firmami Mozambiku i udział w przekrętach, za pomocą których zostało skradzione z banków 2 mld dol. Pięć dni wcześniej do aresztu trafił były minister finansów Mozambiku odpowiedzialny za wzięcie kredytu.

Banki
Polacy sprawdzają umowy bankowe. Od czerwca mają być prostsze
Banki
Kwietniowa inflacja przypieczętowała obniżkę stóp procentowych w maju?
Banki
Kredyty frankowe przestają być obciążeniem dla mBanku
Banki
Pekao nie będzie składał oferty na zakup Santander BP
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Banki
Dobre wyniki Santandera na początku 2025 r. Co mówi zarząd o sprzedaży banku?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne