Największy bank we Włoszech Unicredit zmniejszył zysk netto o połowę (51 proc.), do 1,007 mld euro z 2,06 mld rok temu, o czym zresztą uprzedził w końcu kwietnia. Dział bankowości inwestycyjnej stracił miliard euro na deprecjacji papierów wartościowych opartych na aktywach (ABS). Obroty zmalały o 16,5 proc., do 6,45 mld euro.
Austriacki Raiffeisen International, aktywny w Europie Wschodniej, wypracował zysk netto, bez udziałów mniejszościowych, 254,4 mln euro. Analitycy spodziewali się 262 mln euro, więc akcje banku staniały w Wiedniu o 6,5 proc.
Przychody netto z odsetek, główne źródło dochodów banku, poprawiły się o 41 proc., do 711,1 mln euro, dzięki dobrej działalności kredytowej w krajach WNP. Na przykład przychody netto z prowizji wzrosły o jedną piątą, do 330,8 mln euro. Analitycy z Merrill Lyncha obniżyli rekomendację dla akcji tego banku z „kupuj” na „neutralną”, bo uznali te wyniki za rozczarowujące. Bank powtórzył jednak, że w tym roku liczy na zysk netto na poziomie miliarda euro.
Niemiecki Postbank zmniejszył kwartalny zysk netto o 19,4 proc., do 112 mln euro (analitycy spodziewali się większego spadku), ale potwierdził roczną prognozę. Kryzys finansowy zmusił go do odpisania tylko 174 mln euro, bo zajmuje się głównie bankowością detaliczną. W tym roku spodziewa się zysku brutto 1,1 – 1,2 mld euro. Inne niemieckie banki (Deutsche Bank, Hypo Real Estate) zrezygnowały z rocznych prognoz.