Węgry
Główna stopa procentowa Narodowego Banku Węgier została podniesiona przez ostatnie 12 miesięcy z 5,5 proc. do 6 proc. Nie wzrośnie jednak raczej do jesieni. Ożywienie gospodarcze na Węgrzech jest wciąż zbyt kruche, by uzasadniało to dalsze podwyżki stóp, a Rada Polityki Monetarnej (węgierski odpowiednik polskiej RPP) jest obecnie zdominowana przez ekonomistów związanych z rządem Victora Orbana, czyli gabinetem niechętnym podwyżkom stóp.
Czechy
Przez ostatnie 12 miesięcy główna stopa procentowa Narodowego Banku Czech została obniżona z 1 proc. do 0,75 proc. Analitycy wskazują, że pozostanie na tym poziomie co najmniej do jesieni. Władze czeskiego banku centralnego nie są obecnie skłonne do zacieśniania polityki monetarnej.
Chiny
Ludowy Bank Chin przez ostatnie 12 miesięcy podniósł główną stopę o 75 pb, do 6,06 proc. Analitycy spodziewają się dalszych podwyżek, gdyż chińskie władze chcą zahamować narastanie bańki spekulacyjnych na rynkach.
Indie
Główna stopa wzrosła przez 12 miesięcy o 225 pb, do 5,75 proc. Inflacja, według wstępnych szacunków, wyniosła na koniec marca 7 proc. i zdaniem banku centralnego powinna zostać jeszcze obniżona. To czyni możliwymi dalsze podwyżki stóp.
Brazylia
Główna stopa procentowa zwiększyła się przez 12 miesięcy o 300 pb, do 11,75 proc., i może jeszcze pójść w górę. Głównie dlatego, że bank centralny jest mocno zdeterminowany w walce z wymykającą mu się spod kontroli inflacją. Chce, by wyniosła na koniec 2011 r. 4,5 proc., analitycy spodziewają się jednak, że może przekroczyć 6 proc.