Opłaty interchange za transakcje kartami płatniczymi w Polsce są ponaddwukrotnie wyższe w stosunku do średniej w państwach Unii Europejskiej – wynika z raportu opublikowanego przez Narodowy Bank Polski. Średnia stawka na rynku polskim dla transakcji kartami debetowymi wynosi około 1,6 proc. wartości transakcji, a dla porównania w średnia w UE wynosi około 0,7 proc.
Opłata interchange jest prowizją wypłacaną przez agenta rozliczeniowego na rzecz banku wydawcy od każdej transakcji bezgotówkowej. Beneficjentami systemu opłat interchange są banki wydawcy kart płatniczych.
Agenci rozliczeniowi ponoszą dodatkowe opłaty na rzecz organizacji płatniczych: marketingowe,processingowe (związane z przetwarzaniem transakcji), licencyjne.
Według wstępnych szacunków NBP przeprowadzonych na podstawie badania ankietowego poziom tych opłat kształtował się w przedziale od 0,08 proc. do 0,16 proc. wartości transakcji.
Opłaty dodatkowe są doliczane przez agentów rozliczeniowych do opłaty akceptanta, która składa się z opłaty interchange, opłat dodatkowych oraz marży agenta rozliczeniowego. Wysokość opłat dodatkowych w stosunku do wysokości opłat interchange jest około 10-krotnie niższa, jednak w działalności opierającej się na niskich marżach handlowych jest to wartość zauważalna.