"W tym roku chcemy wprowadzić opłatę bankową" - powiedział Rostowski podczas Forum Bankowego 2012.
Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz zaapelował do ministra "o ogromną powściągliwość we wprowadzaniu różnego rodzaju obciążeń dla sektora bankowego". Wskazał, że na forum europejskim mówi się o wprowadzeniu podatku od transakcji bankowych.
"Rozumiemy ten zamysł i cieszymy się, że ustawa już wygląda rzeczywiście nieźle, ale zachowanie - tak jak do tej pory - pewnej pryncypialnej elastyczności byłoby dobrym podejściem" - zaznaczył Pietraszkiewicz.
Opłata bankowa ma być rodzajem opłaty ostrożnościowej, uiszczanej przez niektóre instytucje prowadzące działalność bankową. Trafiałaby ona na specjalny fundusz stabilizacyjny działający w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Podstawa, od której naliczana będzie opłata ostrożnościowa zostanie ustalona w odmienny sposób w bankach krajowych i w oddziałach banków zagranicznych.
W przypadku banku krajowego punktem wyjścia byłaby wielkość pasywów wykazana w zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym banku za rok poprzedzający rok, w którym uiszczana jest opłata pomniejszona o wysokość funduszy podstawowych banku oraz sumę środków gwarantowanych. Opłata ostrożnościowa miałaby być uiszczana dwa razy w każdym roku - do 1 lipca oraz 31 grudnia.