Transakcji dokonywał Bruno Iksil młody diler w londyńskim biurze banku ze względu na wielkość transakcji nazywany „wielorybem". Wiadomo również, że bankowi udało się już pozbyć przynajmniej połowy feralnych papierów. Prezes JP Morgan, Jamie Dimon teraz zapewnia, że w ciągu roku będzie miał całkowicie czyste konto. Jednocześnie bank zmusił do rezygnacji nie tylko samego Iksila, ale również kilkanaście osób z nadzoru oraz jego współpracowników.
Na początku maja, kiedy cała afera została wykryta prezes JP Morgan, Jamie Dimon który dotychczas szczycił się, że jego bank nie wpadł w żadną pułapkę na kryzysowych rynkach finansowych, zapewniał, że strata w żadnym wypadku nie może przekroczyć 2 mld dol. Niemniej jednak nadal Dimon zapewnia, że JP Morgan jest na plusie i ma bilans „jak twierdza". Afera jednak miała takie reperkusje, że JP Morgan zainteresował się nie tylko SEC — amerykański nadzór finansowy, ale i Kongres, który wezwał Dimona na przesłuchanie.
Jednakże zdaniem analityków rynku bankowego, jeśli te 9 mld o których teraz mówi się jako o najbardziej prawdopodobnej wysokości strat, jest prawdziwe, to nie ma szans, aby w II kwartale bank rzeczywiście nie miał strat. W poprzednich kwartałach JP Morgan informował o zysku netto w wysokości 3,5-5 mld dol. Zysk może być, jeśli te 9 mld dol. rozłoży się na kilka kwartałów. Nie jest wykluczone też, że Dimon będzie chciał pokazać oddzielnie wyniki banku, a oddzielnie „wielorybią" stratę, która zaczęła narastać od marca.
Rynek bardzo nerwowo zareagował na informacje „NYT". Akcje JP Morgan straciły we czwartek 2,5 proc (do 35,88 dol za akcję), zaś w całym II kwartale staniały o 23 proc.
Ostatecznie wyniki banku za II kwartał poznamy 13 lipca.