Na koniec minionego roku rezerwy NBP w przeliczeniu na euro wyniosły 82,6 mld euro i wzrosły o 6,9 mld euro w porównaniu z końcem 2011 r, czyli o nieco ponad 9 proc. Na zarządzaniu rezerwami nasz bank centralny zarobił w ubiegłym roku 5,8 mld zł, czyli mniej niż w 2011 r., kiedy zysk wyniósł 7,3 mld zł w 2011 r.
W ubiegłym roku, ze względu na zaostrzający się kryzys w strefie euro, banki centralne cięły stopy procentowe i rozszerzały programy ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej. Dlatego rentowności papierów, w które inwestuje NBP mocno spadły. Oprocentowanie 10-letnich obligacji rządu Niemiec spadły o ponad 50 pkt. baz., papierów australijskich o 40 pkt. baz, a amerykańskich o 12 pkt. baz. A to właśnie w tych papierach NBP ma ulokowane środki.
Jak wynika z opublikowanego dzisiaj sprawozdania z działalności Narodowego Banku Centralnego za 2012 r., nasz bank centralny utrzymał dotychczasową strukturę rezerw. Wciąż największa ich część, ponad 86 proc., jest inwestowana w rządowe papiery skarbowe krajów o wysokiej wiarygodności, czyli m.in. amerykańskie, niemieckie czy australijskie. Pozostałe środki NBP trzyma w pozarządowych papierach wartościowych i na lokatach w banku. Co ciekawe, NBP informuje, że w minionym roku zaczął też inwestować w obligacje brazylijskie i meksykańskie, a także w dolarowe obligacje korporacyjne. Jeśli chodzi o strukturę walutową rezerw, większość, bo aż 68 proc. stanowi dolar amerykański i euro. Reszta to funt brytyjski, dolar australijski i norweska korona. Od dwóch lat struktura ta się nie zmieniła.
Spadek rentowności obligacji spowodował, że stopa zwrotu rezerw walutowych NBP była znacznie niższa niż w poprzednich latach i liczona w walucie instrumentów wyniosła 1,5 proc. Rok wcześniej było to 3,5 proc. Jednak wyrażona w złotych stopa zwrotu była ujemna i wyniosła -5,8 proc. To dlatego, że w 2012 r. złoty umocnił się wobec wszystkich walut rezerwowych. To pierwszy raz od czterech lat, kiedy stopa zwrotu liczona w złotych była ujemna. W 2011 r. wzrosła o 17,9 proc., a 2010 r. o 4 proc.