Rz: Firmy chętniej inwestują, popyt krajowy rośnie, a widoczne jest ożywienie w gospodarce. Czy firmy będą zainteresowane pozyskaniem kapitału z instytucji finansowych?
Agnieszka Sumera-Adamowicz
: Myślę, że wraz z poprawiającymi się warunkami makroekonomicznymi firmy mogą być zainteresowane po pierwsze, działaniami zmierzającymi do zwiększania sprzedaży, a po drugie, rozwiązaniami, które pomogą im w realizacji inwestycji. W ostatnich latach inwestycje były wstrzymywane, a firmy wobec utrzymującej się niepewności na rynkach akumulowały kapitał, czekając na poprawę koniunktury. W dobie ożywienia odważniej realizują swoje projekty, a ich naturalnymi partnerami w tym zadaniu i dostawcami kapitału są instytucje finansowe.
Co banki mogą im zaoferować?
Banki oferują wsparcie w zakresie pozyskania kapitału na planowane inwestycje. Ciekawą alternatywą wobec tradycyjnego finansowania opartego na kredycie długoterminowym lub rynku kapitałowym jest finansowanie oparte na zabezpieczeniu agencji eksportowych. Z kredytu dla nabywcy mogą skorzystać przede wszystkim firmy, które zamierzają dokonać zakupów technologii, maszyn czy linii produkcyjnych za granicą. Rozwiązanie to pozwala na pozyskanie kredytu o bardzo długim okresie spłaty, a dzięki gwarancji agencji eksportowej, np. z Niemiec, USA czy Szwecji, cena takiego finansowania jest nie tylko atrakcyjna, ale i bardzo stabilna. W ramach przedsięwzięć inwestycyjnych banki chętnie wspierają także wykonawców, którzy poszukują finansowania na zrealizowanie wygranych kontraktów. Pomagają klientom tak dopasować strukturę finansowania, aby szybko i bezpiecznie mogli realizować swoje plany.