Program uporządkowanej likwidacji dla polskich spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych został przyjęty przez Komisję Europejską w połowie lutego bieżącego roku. Zawiera akceptację dla narzędzi likwidacji przewidzianych w ustawie o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych z wykorzystaniem finansowania z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Wymóg zgody Komisji Europejskiej wynika m.in. z tzw. komunikatów bankowych, precyzujących zakres dopuszczalnej pomocy dla instytucji zajmujących się działalnością kredytową.
Z komunikatu KE wynika, że zgoda na użycie takiej pomocy obowiązuje do 30 czerwca, a po tym terminie będzie ponownie rozpatrywana.
Dodatkowo 26 marca wydane zostało rozporządzenie Ministra Finansów zwalniające z opodatkowania finansowe wsparcie kas oszczędnościowo-kredytowych podlegających procesowi likwidacji oraz dotacje wewnątrz systemu skok w ramach dopuszczalnych form pomocy.
Wśród instrumentów, które mogą być użyte do restrukturyzacji jest przejęcie przez inny SKOK, a jeśli jest to niemożliwe przez bank.
Banki pracują też nad koncepcją stworzenia tzw. bad banku, do którego byłyby przenoszone najtrudniejsze aktywa z systemu skok.