Według Urzędu, postępowanie to dotyczy także umów zawieranych pomiędzy konsumentami i Polbankiem EFG S.A., którego następcą prawnym jest Raiffeisen Bank Polska S.A.
"Postępowanie dotyczy nieuwzględniania ujemnej stawki bazowej LIBOR w sytuacji, gdy jej wartość bezwzględna jest większa niż wysokość marży kredytu, mimo że suma odsetek należnych dotychczas oraz w bieżącym okresie rozliczeniowym przekracza 1 grosz, czyli odsetki w najniższej możliwej wysokości" - głosi informacja na stronie UOKiK.
Według informacji, przedmiotem postępowania jest także wywodzenie skutków prawnych w stosunku do konsumentów z faktu przesłania do nich pism, w których bank zawiadamiał, że dokonał jednostronnej zmiany umowy o kredyt hipoteczny lub pożyczkę wyrażonych/denominowanych/indeksowanych we frankach szwajcarskich. Polegała ona na wprowadzeniu do regulaminów kredytu hipotecznego lub pożyczki postanowienia, zgodnie z którym ujemną stawkę bazową należy traktować jako równą zero.
Zdaniem Urzędu modyfikacja zasad obliczania oprocentowania nie może zostać przeprowadzona w trybie jednostronnej zmiany umowy, gdyż postanowienia określające te zasady są istotnymi elementami umowy. W takim wypadku zmiana ta nie była skuteczna, a bank nie może stosować takiego postanowienia w stosunku do konsumentów.
Oba działania mogą - zdaniem UOKiK - "stanowić nieuczciwe praktyki rynkowe, polegające na niedotrzymywaniu przez bank zawartych umów, co może naruszać jedną z podstawowych zasad prawa cywilnego, według której umów należy dotrzymywać (pacta sunt servanda), a także ogólną regułę prawa zobowiązań, która nakazuje wierzycielowi i dłużnikowi współdziałanie przy wykonywaniu zobowiązania".