Citi Handlowy pochwalił się rekordowym zyskiem. Pomogły wysokie stopy procentowe

Choć w samym IV kwartale ubiegłego roku Bank Handlowy zarobił mniej od oczekiwań rynkowych, cały miniony rok może zaliczyć do bardzo udanych.

Publikacja: 14.02.2024 09:52

Citi Handlowy pochwalił się rekordowym zyskiem. Pomogły wysokie stopy procentowe

Foto: materiały prasowe

W 2023 roku grupa Banku Handlowego wypracowała zysk netto w wysokości ok. 2,26 mld zł, czyli o 46 proc. więcej niż w 2022 r. – wynika z przedstawionych w środę wstępnych, niezaudytowanych danych za ubiegły rok.

Wzrost w środowisku wysokich stóp

W komunikacie władze banku tłumaczą, że za tak dynamiczny wzrost zysku netto odpowiadały wyższe przychody, które wzrosły o niemal 24 proc. - do 4,5 mld zł. Motorem zaś tego wzrostu był wynik odsetkowy (uzyskany głównie w obszarze działalności skarbcowej) na skutek utrzymujących się w 2023 roku wysokich stóp procentowych.

Wynik odsetkowy wzrósł do 3,28 mld zł, czyli o 19,6 proc. rok do roku. Wynik z tytułu opłat i prowizji zmniejszył się zaś o ok. 3 proc. - do 561 mln zł w 2023 r. Koszty działania banku w minionym wzrosły o 7,6 proc. do 1,44 mld zł.

Kwartalne wyniki Citi Handlowego poniżej oczekiwań

Spółka nie podaje w dzisiejszym komunikacie danych kwartalnych, jednak z wyliczeń PAP Biznes wynika, że zysk Citi Handlowego w IV kwartale 2023 r. wyniósł ok. 449 mln zł. To aż o 24 proc. mniej niż w poprzednim kwartale oraz ciut mniej niż rok wcześniej. To także mniej niż oczekiwania rynkowe – analitycy spodziewali się według konsensusu PAP średnio 476 mln zł.

Podobnie poniżej oczekiwań znalazł się również kwartalny wynik odsetkowy (to 772 mln zł wobec 791 mln spodziewanych) oraz kwartalny wynik prowizyjny (to 136 mln zł).

Detal na sprzedaż

Citi Handlowy jako swoje najważniejsze osiągnięcia biznesowe w 2023 rok wylicza m.in. sprzedaż nowych kredytów łączne na poziomie 4,2 mld zł w segmencie bankowości instytucjonalnej (dla przedsiębiorstw oraz klientów korporacyjnych i globalnych) czy organizację emisji obligacji dla międzynarodowej instytucji finansowej w wysokości 4,6 mld zł (wzrost rok do roku o 48 proc.).

W segmencie bankowości detalicznej, który zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ma trafić na sprzedaż, grupa kontynuowała wzrost w obszarze bankowości prywatnej, czego dowodem ma być wzrost liczby klientów zamożnych (Citigold Private Client) o 22 proc. Ogólnie depozyty klientów indywidualnych zanotowały wzrost o 8 proc. rok do roku.

Obserwowany powrót zainteresowania klientów pożyczkami gotówkowymi spowodował wzrost sprzedaży tych produktów o 25 proc. Zaś wolumeny płatności natychmiastowych Express Elixir w wzrosły 9,5-krotnie porównaniu do roku 2022.

Banki
EBOR wyszedł zdecydowanie spod kreski w 2023 roku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Banki
Kredyty nadal po staremu. Rząd chce dalej analizować alternatywę dla WIBOR-u
Banki
Zadżumiony biznes z Rosją dzięki USA. Światowe banki odmawiają obsługi
Banki
Rekordowo wysokie dywidendy w sektorze bankowym
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Banki
Prezes BFG dumny ze sprzedaży VeloBanku. „Europa się od nas uczy”