„Pięć lokalnych banków rozważa pożyczkę konsorcjalną jako środek wsparcia”, który ma pomóc Polsce sfinansować zakup południowokoreańskich systemów artylerii rakietowej i myśliwców, powiedział Reutersowi chcący zachować anonimowość południowokoreański urzędnik rządowy.
Plany potwierdziło też dwóch pracowników koreańskiej firmy zbrojeniowej. Z kolei dwóch urzędników południowokoreańskich banków powiedziało, że pożyczki zostaną udzielone, ale nie określiło ich rodzaju - podaje Reuters.
Czytaj więcej
Polski rząd, który w zeszłym roku złożył w Seulu gigantyczne zamówienia na sprzęt wojskowy: 1000 czołgów, 600 haubic, ponad 280 dalekosiężnych zestawów rakietowych Chunmoo i 48 lekkich samolotów bojowych FA-50 i zaciągnął na ich zakup astronomiczny kredyt, stara się w Seulu o kolejne pożyczki. Są one uzgadniane i jeśli dojdzie do porozumienia w sumie z poprzednimi zobowiązaniami ich wartość sięgnie 77 mld zł.
Jest to pierwsze potwierdzenie faktu, że Seul pracuje nad usunięciem przeszkód finansowych dla Polski, aby umożliwić obu krajom zawarcie największego w historii Korei Południowej porozumienia w sprawie broni, szacowanego na około 30 bilionów wonów (22,72 miliarda dolarów).
Rozmowy są kontynuacją kompleksowej umowy zbrojeniowej między obydwoma narodami podpisanej w zeszłym roku, na mocy której południowokoreańskie firmy, w tym Hyundai Rotem Co. i Hanwha Defence Systems Corp, będą dostarczać Polsce czołgi, haubice i myśliwce.