Reuters: Pięć koreańskich banków pożyczy Polsce miliardy dolarów na broń

Korea Południowa buduje konsorcjum lokalnych banków, aby pomóc Polsce kupić broń o wartości 22 miliardów dolarów w ramach największej jak dotąd tego rodzaju transakcji - powiedziało agencji Reuters pięć osób zaznajomionych ze sprawą.

Publikacja: 03.11.2023 10:27

Polska kupi w Republice Korei co najmniej 180 czołgów K2

Polska kupi w Republice Korei co najmniej 180 czołgów K2

Foto: Ministerstwo Obrony Republiki Korei

„Pięć lokalnych banków rozważa pożyczkę konsorcjalną jako środek wsparcia”, który ma pomóc Polsce sfinansować zakup południowokoreańskich systemów artylerii rakietowej i myśliwców, powiedział Reutersowi chcący zachować anonimowość południowokoreański urzędnik rządowy.

Plany potwierdziło też dwóch pracowników koreańskiej firmy zbrojeniowej. Z kolei dwóch urzędników południowokoreańskich banków powiedziało, że pożyczki zostaną udzielone, ale nie określiło ich rodzaju - podaje Reuters.

Czytaj więcej

Wydamy dziesiątki miliardów na koreańską broń i zaciągniemy kolejne pożyczki

Jest to pierwsze potwierdzenie faktu, że ​​Seul pracuje nad usunięciem przeszkód finansowych dla Polski, aby umożliwić obu krajom zawarcie największego w historii Korei Południowej porozumienia w sprawie broni, szacowanego na około 30 bilionów wonów (22,72 miliarda dolarów).

Rozmowy są kontynuacją kompleksowej umowy zbrojeniowej między obydwoma narodami podpisanej w zeszłym roku, na mocy której południowokoreańskie firmy, w tym Hyundai Rotem Co. i Hanwha Defence Systems Corp, będą dostarczać Polsce czołgi, haubice i myśliwce.

Wartość tej transakcji wyniosła 13,7 miliarda dolarów i była to największa jak dotąd transakcja zbrojeniowa w Korei Południowej.

Urzędnik rządowy Korei Południowej nie podał szczegółowo wielkości potencjalnej pożyczki konsorcjalnej. Taka pożyczka jest udzielana przez grupę pożyczkodawców jednemu pożyczkobiorcy, często w celu sfinansowania dużych transakcji.

Urzędnik firmy obronnej powiedział Reutersowi, że jeśli pożyczka konsorcjalna na następną planowaną transakcję nie wystarczy, „mogą pojawić się inne środki finansowania”.

Umowa zbrojeniowa z Polską na rok 2022 uczyniła Seul głównym graczem w światowym eksporcie broni, w dużej mierze zdominowanym przez USA i Rosję - przypomina Reuters.

Banki
Polacy sprawdzają umowy bankowe. Od czerwca mają być prostsze
Banki
Kwietniowa inflacja przypieczętowała obniżkę stóp procentowych w maju?
Banki
Kredyty frankowe przestają być obciążeniem dla mBanku
Banki
Pekao nie będzie składał oferty na zakup Santander BP
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Banki
Dobre wyniki Santandera na początku 2025 r. Co mówi zarząd o sprzedaży banku?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne