Wypowiedź Meloni wskazuje, że rząd ma już dość kłopotów z najstarszym bankiem na świecie. BMPS, w którym rząd ma 64 proc. od czasu przyjścia mu z pomocą w 2017 r., może odegrać kluczową rolę w spodziewanej konsolidacji banków średniej wielkości. Gdy nie udało się rządowi sprzedać go w 2021 r. UniCreditowi, rząd szuka kolejnego chętnego na ten toskański bank — pisze Reuter.

- Chcemy doprowadzić do wyjścia skarbu państwa z kapitału tego banku w uporządkowany sposób, aby stworzyć warunki dla większej liczby dużych grup bankowych we Włoszech — powiedziała pani premier w wywiadzie dla mediolańskiego dziennika. — Nie wolno nam powtarzać błędów z przeszłości, potwierdziliśmy (nową kadencję) Luigi Lovaglio na czele BMPS, prezes pomyślnie przeprowadził ostatnie podwyższenie kapitału, a teraz musimy pracować nad wprowadzeniem tego banku na rynek prywatny — dodała.

Czytaj więcej

16 banków w strefie euro zalega z informacjami o klimacie

Jej rząd pracuje też nad sprzedaniem ITA Airways Lufthansie, do umowy powinno dojść w najbliższych dniach. — Lufthansa będzie musiała zapewnić, że Włochy będą w centrum jej interesów i przedstawić skuteczny biznes plan nastawiony na wzrost, który przysłuży się szlakom handlowym i turystyce — powiedziała premier Meloni. Co do dawnego monopolu telefonii TIM, wskazała, że władze w Rzymie obserwują jego próby sprzedaży sieci naziemnej i firmy od kabla podmorskiego Sparkle. — Rząd nie będzie ingerować, a tylko sprawdzać, że nie ma sytuacji zagrażających interesowi narodowemu — powiedziała. TIM ocenia obecnie niewiążące oferty, jakie otrzymał od funduszu KKR i państwowego banku CDP współpracującego z funduszem Macquarie.