KNF: ukraiński Monobank nie wchodzi na polski rynek

Komisja Nadzoru Finansowe w piątkowym komunikacie zastrzega, że dotychczas nie wydawała zezwoleń dla ukraińskiego Universal Banku, i nie prowadzi postępowania w tej sprawie. Informacje medialne, na temat działalności tego banku w Polsce, wykorzystującą marki Monobank i Stereo, mogą więc – zdaniem KNF wprowadzać w błąd.

Publikacja: 20.01.2023 15:04

KNF: ukraiński Monobank nie wchodzi na polski rynek

Foto: Adobe Stock

W związku z mogącymi wprowadzać w błąd informacjami medialnymi dotyczącymi „wejścia na polski rynek bankowy” podmiotu używającego marki „Monobank” i mającego używać na rynku polskim marki „Stereo”, a będącego bankiem z siedzibą w Ukrainie działającym pod nazwą Universal Bank, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w piątkowym komunikacie podał kilka wyjaśnień.

Urząd zaznacza, że w świetle przepisów polskiego prawa bankowego Universal Bank jest bankiem zagranicznym, tj. bankiem mającym siedzibę poza terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jedyną dopuszczalną prawnie formą bezpośredniego prowadzenia przez tego typu bank działalności bankowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest forma oddziału banku zagranicznego. Utworzenie oddziału banku zagranicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wymaga uzyskania zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego wydawanego po spełnieniu określonych w ustawie Prawo bankowe warunków. Podmioty zagraniczne, w tym banki zagraniczne, mogą ponadto, również po uzyskaniu stosownego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego, tworzyć na terytorium RP banki krajowe w formie zależnej spółki akcyjnej.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Banki
BGK udzielił kredytu na przebudowę i modernizację hotelu w centrum… Rzymu
Banki
Jak pogodzić cyfrową Alfę z tradycyjnymi Boomersami? Banki mają problem
Banki
Pekao i PZU dogadują szczegóły połączenia
Banki
MF nie chce karać „złych banków”. Ale i tak dołoży im podatków
Banki
Banki z satysfakcją przyjmują wyrok TSUE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama