Duża strata mBanku, przez wakacje kredytowe i franki

Wyniki mBanku za III kw. okazały się zbliżone do oczekiwań. Duży minus to efekt i wakacji kredytowych i rezerw na kredyty frankowe.

Publikacja: 08.11.2022 10:09

Duża strata mBanku, przez wakacje kredytowe i franki

Foto: Fotorzepa/ Urszula Lesman

Strata grupy mBanku w III kw. br. wyniosła 2 279 mln wobec 27 mln zł zysku w III kw. 2021 r. – podał bank we wtorkowym raporcie. Średnia oczekiwań rynkowych wynosiła 2358 mln zł straty.

Po trzech kwartałach br. mBank odnotował 1,54 mln zł straty wobec 452 mln zł zysku rok wcześniej.

Władze banku podkreślają w prezentacji, że tegoroczne wyniki finansowe są pod silnym wpływem czynników zewnętrznych. W przypadku mBanku w okresie I-IX 2022 r. koszty wakacji kredytowych wyniosły 1346 mln zł, składka na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców –184 mln zł, wpłata na System Ochrony Instytucjonalnej – 428 mln zł, a koszty ryzyka prawnego na kredyty walutowe - 2682 mln zł.

Czytaj więcej

Rusza walka na lokaty. Ale nie musi być zacięta

Łącznie rezerwy na kredyty frankowe sięgają już 6,8 mld zł (wobec 4,4 mld zł na koniec II kw. 2022), a pokrycie portfela kredytów hipotecznych – 51,6 proc. Bank informuje, że istotny wzrost rezerw w ciągu ostatniego kwartału wynika ze zmiany metodologii – nowa odzwierciedla gorszą (niż przyjmowana dotychczas przez mBank) linię orzecznictwa. W nowym podejściu bank zakłada większą liczbę przyszłych pozwów (31 tys. wobec 23 tys. poprzednio) oraz mniejszą liczbę klientów, którzy pozostaną bierni (nie wytoczą sprawy, ani nie zawrą ugody z bankiem). Parametry zakładają też prawdopodobieństwo przegranej na poziomie 95 proc. i brak dalszych wyroków ze średnim kursem NBP. W zaktualizowanej metodologii bank zakłada, że duży odsetek spraw zakończy się nieważnością umowy kredytowej (po III kw. br. było to 82 proc. niekorzystnych wyroków). Obecne rezerwy prawne uwzględniają również wyższe koszty ugód.

Liczba indywidualnych spraw dotyczących klauzul waloryzacyjnych wytyczonych wobec mBanku wzrosła o 7 proc. do 16,8 tys., a łączna wartość roszczeń wyniosła 5,63 mld zł. Od IV kwartału br. bank ruszył z programem ugód skierowanych do wszystkich klientów posiadających aktywny kredyt hipoteczny w CHF, także tych będących w sporze z bankiem. Oferta zawiera przewalutowanie kredytu, redukcję salda pozostającego do spłaty i zamianę na kredyt w złotych z okresowo stałym oprocentowaniem na preferencyjnym poziomie (obecnie 4,99 proc.). Szczegóły mają podlegać indywidualnym negocjacjom.

Czytaj więcej

Ponad milion klientów na wakacjach kredytowych

Wynik odsetkowy grupy mBanku w III kwartale wyniósł 724 mln zł (tj. o 28 proc. mniej niż rok wcześniej) i okazał się wyższy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się średnio 584 mln zł. Wyłączając wpływ wakacji kredytowych skorygowany wynik odsetkowy wyniósł 2 006 mln zł.

Wynik z prowizji wyniósł 522 mln zł (wzrost o 9 proc. rok do rok), czyli nieco mniej od oczekiwanych 531 mln zł przez analityków.

Saldo rezerw na ryzyko kredytowe (bez rezerw na kredyty frankowe), wyniosło 183 mln zł wobec oczekiwanych przez rynek 199 mln zł. Koszty ryzyka spadły do 58 punktów bazowych w porównaniu do 62 punktów bazowych kwartał wcześniej.

Koszty operacyjne banku wyniosły 824,8 mln zł, czyli były nieco wyższe niż oczekiwano (807 mln zł).

W prezentacji mBank podaje, że wartość kredytów i pożyczek netto na koniec III kwartału 2022 roku wyniosła 125,7 mld zł i była niższa w stosunku do końca poprzedniego kwartału o 0,7 proc.

Wartość kredytów brutto udzielonych klientom korporacyjnym wzrosła kwartalnie o 2,6 proc., a wolumen kredytów udzielonych klientom indywidualnym spadł o 3 proc.

W III kwartale 2022 roku grupa mBanku sprzedała 983,7 mln zł kredytów hipotecznych, o 69 proc. mniej niż przed rokiem i o 54 proc. mniej niż w II kwartale 2022 roku.

Czytaj więcej

mBank z ofertą dla frankowiczów

Strata grupy mBanku w III kw. br. wyniosła 2 279 mln wobec 27 mln zł zysku w III kw. 2021 r. – podał bank we wtorkowym raporcie. Średnia oczekiwań rynkowych wynosiła 2358 mln zł straty.

Po trzech kwartałach br. mBank odnotował 1,54 mln zł straty wobec 452 mln zł zysku rok wcześniej.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
Potężny atak hakerski na Bank Rosji. Nie działają karty płatnicze i przelewy
Banki
Kłopoty japońskiego banku. Musi pozbyć się obligacji za 63 mld dolarów
Banki
Obłożony sankcjami rosyjski Alfa Bank kwitnie. Wielkie ryzyko dla Chińczyków
Banki
Groźba nowych strajków sektora bankowego w Niemczech
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Banki
Brytyjski bank NatWest znika z Polski. Wszyscy pracownicy tracą pracę
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży