Materiał powstał we współpracy z bankiem Citi Handlowy
W 1870 roku w Warszawie wybitny przedsiębiorca i filantrop Leopold Kronenberg założył Bank Handlowy. Działający nieprzerwanie do dziś, najstarszy z istniejących polskich banków i jeden z najstarszych w Europie od stycznia szykował się do obchodów 150. rocznicy swego istnienia, gdy wybuchła pandemia i zweryfikowała plany niemal każdej instytucji na świecie.
– Gdy na początku roku mówiłem o odważnym podejmowaniu wyzwań, chyba nikt z nas nie miał świadomości, z czym przyjdzie nam się zmierzyć – podkreślał Sławomir S. Sikora, prezes Citi Handlowy.
Kolejne wyzwanie w historii banku
Priorytety musiały zostać zdefiniowane na nowo – bezpieczeństwo pracowników i klientów oraz pomoc potrzebującym były ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Citi Handlowy skupił się na tym, co najważniejsze. Zgodnie ze swoim hasłem „150 lat postępu" rozpoczął działania na rzecz tych, którzy byli na pierwszej linii frontu walki z pandemią i tych najbardziej dotkniętych jej skutkami.
To nie pierwsze w historii banku wyzwanie. Bank Handlowy, który powstał w czasach zaborów, nie przerywając działalności, przetrwał dwie wojny światowe. Przed wybuchem I wojny światowej był największym prywatnym bankiem na ziemiach polskich i jednym z niewielu prowadzących obsługę finansową handlu z Rosją i zachodnią Europą. Po 1945 r. Bank Handlowy został głównym polskim korespondentem banków zagranicznych, a po 1989 stał się czołowym uniwersalnym bankiem dla działających w Polsce przedsiębiorstw i liderem na rynku kapitałowym. W 130-lecie swojego powstania bank stał się częścią największej pod względem kapitalizacji instytucji finansowych świata – grupy Citi. Połączenie Handlowego z Citi oznaczało powstanie pierwszego polskiego banku z globalnymi perspektywami.