Fuzja Aliora i BPH. Co czeka klientów?

Alior wchłonął już BPH. Fuzja operacyjna do końca pierwszego kwartału 2017. Tylko posiadacze kredytów hipotecznych oraz klienci TFI nadal pozostaną w starym banku

Aktualizacja: 04.11.2016 15:20 Publikacja: 04.11.2016 13:05

Fuzja Aliora i BPH. Co czeka klientów?

Foto: Bloomberg

W piątek 4 listopada 2016 nastąpiło prawne połączenie Alior Banku z wydzieloną częścią Banku BPH, obejmującą jego podstawową działalność, bez portfela kredytów hipotecznych i BPH TFI. To oznacza, że wszystkie pozostałe produkty dla klientów indywidualnych, a także produkty dla klientów biznesowych trafiły do Aliora.

– Prawne połączenie Alior Banku z wydzieloną częścią Banku BPH nastąpiło w siedem miesięcy od zawarcia umowy z GE. Wszystkie prace przebiegają zgodnie z planem, a nawet go wyprzedzają. Połączenie operacyjne zamierzamy zakończyć do 31 marca 2017 roku. Dołożymy wszelkich starań, aby integracja przebiegała sprawnie i była nieodczuwalna dla klientów – deklaruje  Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku.

W wyniku połączenia Alior Bank awansował na 9 pozycję wśród największych banków w Polsce pod względem wartości aktywów. Na koniec czerwca suma aktywów Aliora i wydzielonej części Banku BPH wynosiła odpowiednio 47 mld i 15 mld zł, czyli łącznie 62 mld zł. Transakcja przybliża Alior do realizacji strategicznego celu, jakim jest wejście do grona 5-6 największych banków w Polsce. Przejęta przez Alior wydzielona część Banku BPH obejmuje bankowość detaliczną (z wyjątkiem kredytów hipotecznych dla klientów indywidualnych), bankowość dla firm, sieć placówek, Biuro Maklerskie, Kasę Mieszkaniową i znaczną część funkcji wsparcia.

Do Aliora przeniesione zostały m.in. konta osobiste, produkty oszczędnościowe i inwestycyjne, kredyty gotówkowe i konsolidacyjne, karty kredytowe i debetowe, rachunki i kredyty Kasy Mieszkaniowej oraz produkty maklerskie. Alior przejął też wszystkie produkty dla klientów biznesowych oraz klientów korporacyjnych.

W efekcie jest następcą prawnym Alior jest następcą prawnym Banku BPH, przejmując jego wszystkie dotychczasowe prawa i obowiązki.  Co ważne, zmiana nie wymaga od klientów podejmowania żadnych działań. Umowy zawarte z Bankiem BPH pozostają w mocy i nie wymagają podpisywania aneksów. Nie zmieniają się również taryfy opłat i prowizji, regulaminy i tabele oprocentowania, numery rachunków bankowych, zasady funkcjonowania kart płatniczych, w tym kody PIN. Natomiast klienci indywidualni posiadający kredyt hipoteczny są nadal klientami Banku BPH. Osoby posiadające zarówno kredyt hipoteczny dla klientów indywidualnych, jak i inny dowolny produkt są klientami obu banków.

Dla klientów spłacających kredyt hipoteczny w Banku BPH pozostają bez zmian: wysokość marży, numery kont do spłaty, termin płatności rat. Ważna i pozytywna informacja dla klientów korzystających z promocyjnych warunków i niższej marży – ze względu na posiadanie innych produktów Banku BPH (takich jak konto osobiste, karta kredytowa)  jest taka, że utrzymają ją na dotychczasowym poziomie, bez względu na to, czy będą korzystać z produktów dodatkowych po ich przeniesieniu do Alior Banku. Wyjątek stanowią ubezpieczenia indywidualne i grupowe do kredytów hipotecznych, przede wszystkim na życie i od utraty pracy, które nadal będą obsługiwane przez Bank BPH i ich posiadanie lub kontynuowanie może mieć wpływ na wysokość marży. Dla kredytów walutowych w dalszym ciągu będą obowiązywać tabele kursowe publikowane przez Bank BPH.

Dotychczasowe oddziały i placówki partnerskie Banku BPH zostały przeniesione do Aliora. I choć jeszcze przez pewien czas zachowają oznakowanie Banku BPH, to nie będą już obsługiwać klientów spłacających kredyt hipoteczny udzielony przez Bank BPH. Kontakt z Bankiem BPH jest teraz możliwy wyłącznie poprzez kanały zdalne: infolinię, e-mail, za pośrednictwem bankowości internetowej oraz listownie.

Klienci posiadający w Banku BPH kredyt hipoteczny mogą spłacać raty tak jak do tej pory,  z wyjątkiem osób, od których bank automatycznie pobierał ratę kredytu z ich rachunku osobistego prowadzonego w Banku BPH (poprzez usługę automatycznej spłaty). Od dziś nie ma już takiej możliwości i cykliczne pobieranie raty z konta osobistego bez wydawania każdorazowo dyspozycji, będzie możliwe po uruchomieniu usługi polecenia zapłaty.

Banki
Goldman Sachs opuszcza zieloną koalicję banków. Nadal będzie wspierać transformację
Banki
Psuje się portfel kredytowy dużych firm
Banki
Złota moneta-sześcian Banku Litwy robi furorę na rynku kolekcjonerskim
Banki
Nasz bank zdejmuje ciasny krawat, ale nadal jest i będzie w garniturze
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Banki
RPP podjęła decyzję w sprawie stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką