Stare porzekadło giełdowe mówi, że bez wzrostu notowań banków nie ma hossy. Ostatnie tygodnie na GPW potwierdzają tę opinię – banki mające 37 proc. udziału w WIG20 były motorem zwyżek. Przez ostatnie trzy miesiące WIG-banki zyskał prawie 32 proc., zaś WIG20 – ponad 26 proc.
Zwyżki notowań poszczególnych banków przez ostatnie trzy miesiące mogą przyprawić o zawrót głowy. Getin Noble Bank prawie podwoił swoją wartość, wycena Banku Ochrony Środowiska urosła o 58 proc., podobnie Aliora, a Millennium i PKO BP po 36 proc. BZ WBK i mBank urosły po 27 proc., zaś Pekao – o 24 proc. Notowania Citi Handlowego i BGŻ BNP Paribas poszły w górę odpowiednio o 18 i 15 proc. Nie ma na GPW banku, którego kurs akcji w tym okresie stracił.
– Wzrost wycen banków na GPW to efekt poprawy nastrojów do tego sektora na świecie w oczekiwaniu na podwyżki stóp procentowych, a w Polsce szczególne powody mamy do takich oczekiwań z racji rosnącej inflacji. Być może niektórzy zakładają, że RPP podniesie stopy procentowe wcześniej, niż zapowiada, czyli przed I kwartałem 2018 r. – wyjaśnia Andrzej Powierża, analityk DM Citi Handlowego.
Michał Fidelus, analityk Vestor DM, wskazuje, że ostatnie zwyżki kursów akcji banków wynikają zarówno z poprawy nastrojów na rynkach wschodzących, jak i z dyskontowania oczekiwanych podwyżek stóp procentowych. Ten drugi element ma dla banków bardzo duże znaczenie, bo przekłada się na wzrost marży odsetkowej i wyniku odsetkowego, czyli głównego biznesu banków.
– Wyniki banków za IV kwartał 2016 r. są relatywnie dobre, dodatkowo ich rezultatom w 2017 r. powinno sprzyjać poprawiające się otoczenie makroekonomiczne. Jednak pomimo oczekiwanego wzrostu zysków w 2017 r. w naszym przekonaniu obecne wyceny uwzględniają już w pewnym stopniu podwyżki stóp procentowych. Obecnie sektor wyceniany jest z ponadkilkunastoprocentową premią do wieloletnich średnich na wskaźniku cena/zysk, ale jednocześnie z dyskontem na wskaźniku cena/wartość księgowa, które wynika ze znacznie niższej obecnie rentowności kapitałów własnych – mówi Fidelus. Zaznacza, że z fundamentalnego punktu widzenia bardzo istotne dla kursów akcji banków będą najbliższe odczyty inflacyjne, które będą determinować oczekiwania dotyczące podwyżek stóp procentowych.