Dokument zawiera wykaz realizowanych wewnętrznie i zewnętrznie działań w trzech obszarach – na rzecz środowiska i klimatu, otoczenia społecznego oraz w zakresie ładu korporacyjnego. Bank opublikował też pierwszy w swojej historii raport ESG. Bank planuje jeszcze w tym roku uzyskać rating ESG. Począwszy od 2023 r. bank zamierza objąć oceną ryzyka ESG wszystkie nowe transakcje przeprowadzane z klientami instytucjonalnymi. Zgodnie z planem raporty ESG mają być publikowane każdego roku.

- Zaangażowanie sektora finansowego w zieloną transformację jest kluczem do powodzenia tego jednego z największych planów gospodarczych w historii Unii Europejskiej. BOŚ jako bank specjalistyczny ma ambicję być liderem tych przemian w Polsce. Mamy unikalne doświadczenie oraz kompetencje i możemy z powodzeniem kompleksowo pomagać naszym partnerom rozwijać się przy jednoczesnym wspieraniu realizacji celów klimatycznych. Stąd podjęliśmy wysiłek na rzecz wypracowania strategii ESG, która otwiera nowy rozdział w historii naszego banku – mówi Wojciech Hann, prezes BOŚ.

W zakresie działalności prośrodowiskowej, BOŚ będzie nadal mocno stawiać na rozwój zielonych produktów finansowych i zwiększanie ich znaczenia w działalności biznesowej. Zzakłada wzrost udziału zielonych aktywów w portfelu kredytowym do 50 proc. w 2023 r. (na koniec 2020 r. było to 36,3 proc.). W planach jest też wzrost wolumenu sprzedaży produktów zrównoważonych (w tym z naciskiem na rozwój współpracy z MŚP) do 400 mln zł w 2022 r. BOŚ chce też ograniczać finansowanie wydobycia węgla energetycznego i nowych bloków węglowych, zgodnie z przyjętą polityką klimatyczną.