Jak przyznaje BOŚ, do programu ugód mogą przystąpić klienci indywidualni, którzy zaciągnęli kredyt walutowy w CHF, EUR lub USD na własne cele mieszkaniowe i nadal go spłacają. Propozycja ugód nie dotyczy pożyczek hipotecznych, kredytów wypowiedzianych i już spłaconych.

„Aby zawrzeć ugodę, zainteresowani klienci powinni złożyć wniosek o mediację, która prowadzona będzie z udziałem mediatora Sądu Polubownego przy KNF. Procedura programu ugód jest uproszczona: podpisanie wniosku o zawarcie ugody i jej zawarcie następuje w wybranym oddziale banku, podczas gdy cały proces mediacji odbywać się będzie zdalnie. Klienci mogą także zgłaszać zainteresowanie programem za pośrednictwem bankowości elektronicznej (BOŚBank24). W tym wypadku, z zainteresowanymi skontaktuje się doradca BOŚ. Mediacje są dla klientów bezpłatne, a ich rozpoczęcie nie wiąże się z koniecznością podpisania ugody” – przyznaje BOŚ.

Program ugód zakłada, że kredyt walutowy, po przekształceniu na złotowy, będzie rozliczony tak, jakby od daty zawarcia umowy był zaciągnięty w złotych. Natomiast zachowane zostaną pozostałe parametry kredytu, takie jak okres kredytowania, forma spłaty kredytu (raty malejące lub równe).

„Przed pierwszym wspólnym spotkaniem z mediatorem, bank prześle szczegółową informację o aktualnym stanie kredytu wraz z wyliczeniem, jaki byłby jego stan, gdyby klient zaciągnął go w złotych. Wysokość raty w złotych zależeć będzie od wysokości salda ustalonego w ugodzie, stąd bank będzie mógł ją ostatecznie wskazać dopiero po zawarciu ugody. W toku postępowania mediacyjnego bank przedstawi szacunkową wysokość raty” – dodano.

Czytaj więcej

Wojujący klienci niechętni do ugód. PKO BP ma problem frankowy