Reklama

Numer konta zdradzi oszusta podatkowego

Szwajcaria ułatwi ściganie oszustów podatkowych z innych krajów udostępniając ich numer konta w banku — ogłoszono w Bernie

Publikacja: 15.02.2011 15:38

Numer konta zdradzi oszusta podatkowego

Foto: Bloomberg

Ustalenie tożsamości podatnika i właściciela informacji jest niezbędnym wymogiem udzielenia pomocy administracyjnej — stwierdził szwajcarski resort finansów. — W większości przypadków następuje poprzez podanie nazwiska i adresu. W przyszłości należy dopuścić także inne sposoby identyfikacji. W wyjątkowych sprawach można będzie to robić podając numer konta bankowego.

Dotąd władze szwajcarskie domagały się podawania personaliów i adresu podatnika podejrzewanego o oszustwa, zanim zgadzały się na udzielenie pomocy władzom innych krajów. Taki wymóg wprowadzono i ściśle przestrzegano go, aby nie dopuścić do tzw. "wypraw na połowy" — gdy władze innych krajów starały się zdobyć dane bankowe danego klienta nie mając jeszcze dowodów na jego przekręty podatkowe.

Ministerstwo finansów przyznało, że międzynarodowy przegląd sytuacji przeprowadzony od października 2010 przez Globalne Forum Przejrzystości i Giełdę Informacji dla Celów Podatkowych (EITP) pozwolił ustalić, że szwajcarski wymogi udzielania pomocy administracyjnej są „zbyt restrykcyjne i mogą okazać się przeszkodą w efektywnej wymianie informacji”.

Rząd w Bernie postanowił więc złagodzić je, aby spełnić wnioski z przeglądu i uniknąć znalezienia się na czarnej liście rajów podatkowych. — Szybkie wyjaśnienie leży w interesie Szwajcarii jako miejsca pracy — uznała minister finansów Eveline Widmer-Schlumpf. — Należy to zrobić pragmatycznie, co też zrobimy, aby nie obciążać dodatkowo naszej gospodarki — dodała na konferencji prasowej.

Po światowej kampanii przeciwko rajom podatkowym w 2009 r. Szwajcaria zgodziła się złagodzić zasadę tajemnicy bankowej i zobowiązała się spełnić normy ustalone przez OECD. Kraj ten uważany za największy na świecie ośrodek bankowy offshore musiał podpisać co najmniej 12 umów dwustronnych o współpracy w zakresie podatków, aby OECD usunęła go z szarej listy rajów podatkowych — krajów niechętnie współpracujących.

Reklama
Reklama

Zawarte dotąd umowy zostaną skorygowane dla ułatwienia identyfikacji osób podejrzanych o uchylanie się od płacenia podatków w swoich krajach. Nie powinno być z tym problemów, bo Szwajcaria ma podobną umowę z USA, pozwalającą na ustalenie tożsamości klienta nie tylko na podstawie jego nazwiska. Na to samo zezwala umowa z Francją. A w dodatku - jak podkreśliła minister Widmer-Schlumpf - dotyczy to znikomej liczby przypadków, zaledwie 5 proc. z liczby badanych.

Banki
Szefowa Banku Rosji pod sąd. Jest wniosek do Trybunału w Hadze
Banki
BGK udzielił kredytu na przebudowę i modernizację hotelu w centrum… Rzymu
Banki
Jak pogodzić cyfrową Alfę z tradycyjnymi Boomersami? Banki mają problem
Banki
Pekao i PZU dogadują szczegóły połączenia
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Banki
MF nie chce karać „złych banków”. Ale i tak dołoży im podatków
Reklama
Reklama