W najbliższą środę odbędzie się walne zgromadzenie akcjonariuszy Banku Zachodniego WBK, pierwsze po przejęciu kontroli nad bankiem przez hiszpańską grupę Santander.
Walne zdecyduje m.in. o nowym składzie rady nadzorczej. Z naszych informacji wynika, że przewodniczącym rady nadzorczej może zostać nie Hiszpan związany z Santanderem, ale Irlandczyk Gerry Byrne. Przez kilka lat z ramienia Allied Irish Banks, byłego właściciela BZ WBK, był odpowiedzialny za biznes grupy w Polsce. Obecnie jest on wiceprzewodniczącym rady nadzorczej banku.
– To jedna z możliwych kandydatur, ale nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie. Innym kandydatem na szefa rady będzie Polak – mówi osoba związana z sektorem finansowym.
Przedstawiciele BZ WBK nie chcieli się odnieść do tych informacji. Obecnie przewodniczącym rady jest Aleksander Szwarc. Wybór Gerry'ego Byrne'a mógłby być o tyle zaskakujący, że na czele rady analitycy widzą właśnie przedstawiciela grupy Santander lub Polaka związanego z bankiem. Taka zasada jest w przypadku dużych banków giełdowych należących do inwestorów zagranicznych (m.in. Pekao i Banku Handlowego). Dodatkowo w statucie banku zostaną wprowadzone zmiany m.in. dotyczące kryteriów doboru członków rady nadzorczej. Dotychczas co najmniej połowa członków rady, w tym jej przewodniczący, powinna posiadać obywatelstwo polskie. Po planowanych zmianach, zgodnie z projektami uchwał, w przypadku dwóch niezależnych członków rady powinni oni na stałe mieszkać w Polsce i władać językiem polskim.
Santander przejął BZ WBK od irlandzkiego AIB, który w związku z pogłębiającym się kryzysem i rosnącymi stratami musiał sprzedać polskie aktywa (strata netto za ubiegły rok była rekordowa i wyniosła ponad 10 mld euro).