– PKO Bank Polski ma silną bazę kapitałową, która pozwala mu w pełni realizować swoje aktualne cele biznesowe. Tym samym na ten moment nie ma konieczności zwiększania kapitałów uzupełniających o środki z emisji obligacji podporządkowanych – tłumaczy Elżbieta Anders, rzecznik banku.
Decyzję dotyczącą emisji obligacji w tym programie bank podjął w połowie ubiegłego roku, kiedy brał udział w przetargu o Bank Zachodni WBK. Pieniądze z emisji tych papierów miały zasilić fundusze uzupełniające banku i pozwoliłyby na sfinansowanie tej transakcji. Jednak BZ WBK został przejęty przez hiszpańskiego Santandera.
5 mld złotych miała wynieść emisja obligacji podporządkowanych PKO BP
Jednocześnie PKO BP ma otwarty program emisji euroobligacji na łączną kwotę 3 mld euro. W październiku 2010 roku bank sprzedał euroobligacje wartości 800 mln euro. Papiery są notowane na giełdzie w Luksemburgu. Wartość drugiej transzy ma być niższa niż pierwszej.
Kilka dni temu Jakub Papierski, wiceprezes PKO BP, powiedział, że bank zamierza w drugiej połowie maja przeprowadzić emisję obligacji na rynkach międzynarodowych. Planowana jest emisja na około 500 mln euro oraz na 150 – 200 mln franków szwajcarskich.