Zgoda Komisji Europejskiej na nowy plan restrukturyzacji dla belgijskiego KBC i sprzedaż Kredyt Banku i Warty uruchamia cały proces, ale zaproszenia do potencjalnych nabywców zostaną wysłane dopiero pod koniec sierpnia – mówią bankierzy inwestycyjni.
Oprócz KBC możliwości sprzedaży polskich aktywów szuka portugalski BCP Millennium, próbujący poprawić swoją kondycję finansową. Pierwsze doniesienia, że portugalski bank szuka kupców na akcje Millennium, pojawiły się już w lutym tego roku. – Na pewien czas proces został zawieszony, teraz rusza na nowo – mówi nam jeden z bankierów. Portugalczycy zdecydowali bowiem, że Polska przestaje być dla nich kluczowym rynkiem. Choć doradcy dla tej transakcji deklarują, że mają sporo pracy, także i w tym przypadku decyzji należy się spodziewać po wakacjach.
21,6 mld zł mogą być warte tegoroczne transakcje fuzji i przejęć w polskiej bankowości
Symultaniczna sprzedaż dwóch banków daje potencjalnemu nabywcy (wśród których wymienia się BNP Paribas, Societe Generale, Erste Bank czy Raiffeisen Bank) od razu wejść z pokaźnym udziałem w rynku – przy założeniu, że kupuje jednocześnie siódmy i ósmy bank na polskim rynku, jeżeli chodzi o wielkość aktywów. Z drugiej strony bankierzy wskazują, że odrzuceni w pierwszej transakcji mogą „siłą rozpędu" zainteresować się drugą spółką.
Analitycy Renaissance Capital zauważają, że sprzedawane banki mogą być interesujące także dla polskich graczy – Pekao i PKO BP. – Ostatnia rzecz, jakiej Polska potrzebuje, to kolejny nowy konkurent w branży z zagranicy – zauważają.