Największe wyzwanie stoją z kolei przed Europą Zachodnią. Żeby sprostać nowym wymogom w sumie światowe banki potrzebują 354 mld euro lub zredukować swoje aktywa o równowartości 5 bln euro, czyli tyle, ile wynosi połowa rocznego PKB strefy euro. Europejskie instytucje będą musiały uzupełnić swoje kapitały o 200 mld euro lub pozbyć się 20 proc. swoich aktywów, amerykańskie i azjatyckie po ok. 70 mld euro każdy.

Instytucje finansowe w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem siły kapitałowej znalazły się w światowej czołówce. Wprawdzie po wejściu w życie wymogów Bazylei III ich współczynnik wypłacalności obniży się o 2,6 punkty proc., to jednak utrzyma się na poziomie 11,4 proc. Dla porównania, w Szwajcarii nowe wymogi kapitałowe spowodują spadek wypłacalności sektora finansowego z 12,9 do 4,7 proc. – Europa Środkowo-Wschodnia jest jedynym regionem, w którym sektor bankowy nie wymaga dokapitalizowania. Może się jednak zdarzyć, że pojedyncze instytucje będą potrzebowały dodatkowego kapitału – mówi Marcin Kotlarek, partner i dyrektor zarządzający w warszawskim biurze The Boston Consulting Group.

Według BCG o tak dobrej kondycji kapitałowej sektora zadecydowała m.in. stanowcza postawa nadzorów finansowych: w Polsce zyski sektora bankowego w ostatnich trzech latach przekroczyły 35 mld zł, ale na wyraźnie żądanie Komisji Nadzoru Finansowego większość tych pieniędzy nie została wypłacona właścicielom w formie dywidend.

W ocenie ekspertów BCG konieczność podwyższenia kapitałów zmusi instytucje finansowe do zrewidowania dotychczasowych strategii. Trzonem biznesu pozostanie bankowość detaliczna, przy czym obszarem szczególnie zaciętej konkurencji między bankami będzie zbieranie depozytów, pozwalających na finansowanie akcji kredytowej. Wojna depozytowa zmusi banki do podwyższania oprocentowania, co odbije się na wypracowywanych marżach. Nowe wymogi kapitałowe negatywnie wpłyną na działalność banków w obszarze finansowania firm - niechętnie będą one udzielać dużych kredytów.

Analizie poddano pozycje kapitałowe 145 instytucji finansowych z całego świata.