Już dziś, 7 kwietnia, do kas banków w Polsce trafią pierwsze banknoty z unowocześnionymi zabezpieczeniami. Narodowy Bank Polski zmodernizował banknoty po raz pierwszy od denominacji w 1995 roku.
To standardowa praktyka na całym świecie. Aby być na bieżąco z najnowszymi technologiami zabezpieczeń, a przy okazji unowocześnić szatę graficzną papierowych pieniędzy, banki centralne w różnych krajach co kilka lat wprowadzają do obiegu nową serię banknotów lub odpowiednio zmieniają dotychczasową.
Nowa seria euro
W listopadzie 2012 r. Europejski Bank Centralny po 11 latach od przyjęcia wspólnej waluty wprowadził do obiegu pierwszy nominał z drugiej serii banknotów euro. Nowe pieniądze są lepiej zabezpieczone przez fałszowaniem i bardziej wytrzymałe. Wzory nowych banknotów pozostały takie same, ale odświeżono ich szatę graficzną, dzięki czemu różnica między obiema seriami jest łatwo widoczna.
Zadanie odświeżenia wyglądu banknotów euro powierzono berlińskiemu grafikowi Reinholdowi Gerstetterowi. Przy ich projektowaniu uwzględniono również fakt, że Unia Europejska powiększyła się o nowe kraje w latach 2004 i 2007, czyli już po wprowadzeniu pierwszej serii. Dlatego na nowych banknotach nazwa waluty „euro" zapisana jest nie tylko alfabetami łacińskim i greckim, ale także cyrylicą, w związku z przystąpieniem do Unii w 2007 r. Bułgarii. Mapę strefy euro na rewersie banknotu uzupełniono też o wyspiarskie Cypr i Maltę.
Pierwszy banknot z nowej serii, o nominale 5 euro, wszedł do obiegu w maju ubiegłego roku. Kolejne z serii „Europa" będą wprowadzane sukcesywnie przez kilka lat. Najbliższy, o nominale 10 euro, do obiegu wejdzie we wrześniu tego roku. Oprócz pasa holograficznego i znaku wodnego z wizerunkiem Europy, postaci z mitologii greckiej, na banknotach znajduje się także m.in. liczbowe oznaczenie nominału, którego kolor podczas oglądania pod kątem płynnie przechodzi ze szmaragdowej zieleni w ciemnoniebieski, oraz specjalna warstwa ochronna zwiększająca ich wytrzymałość.