Badania zwyczajów pożyczkowych Polaków przeprowadził TNS OBOP dla platformy pożyczek społecznościowych Lendico, która od kilku miesięcy działa w Polsce.

Okazuje się, że najczęściej wykorzystywane przez nas formy pożyczania to kredyt gotówkowy, pożyczka od rodziny lub znajomych oraz zakupy na raty. Korzystanie z tych sposobów deklaruje średnio po 9 proc. Polaków. Nieco mniej osób korzysta z debetu na koncie (4 proc.) i karty kredytowej (3 proc.).

Niemal co piąty Polak, starając się o pożyczkę, ma problemy ze zrozumieniem dokumentów bankowych. Informowanie o rzeczywistych kosztach kredytu ocenia źle lub bardzo źle 15 proc. ankietowanych. Co czwarty badany uważa, że koszty bankowej pożyczki czy kredytu są wysokie. 37 proc. uważa, że zdecydowanie trudno lub raczej trudno jest zaciągnąć taką pożyczkę bądź kredyt.

Wciąż bardzo niewielu z nas, bo zaledwie 7 proc., słyszało o alternatywnych do kredytów bankowych formach pożyczania, tj. pożyczki społecznościowe, mimo że te działają na polskim rynku już od 2008 r.

– Znajomość rozwiązań social lending na poziomie 7 proc. populacji to całkiem niezły wynik. W Wielkiej Brytanii znajomość tego segmentu deklaruje 15 proc. ankietowanych. A przecież rynek brytyjski jest kilkukrotnie większy niż polski, pożyczki społecznościowe działają dłużej, a od kilku miesięcy ich działanie jest regulowane przez tamtejszy odpowiednik Komisji Nadzoru Finansowego. Koszty zaciągnięcia pożyczki na Lendico zaczynają się od niewiele ponad 10 proc. RRSO, więc to bardzo atrakcyjna oferta, do której konsumenci się systematycznie przekonują – mówi Dominik Steinkühler, jeden z założycieli i dyrektor zarządzający Lendico.