Reklama
Rozwiń

Nowa danina miała podbić oprocentowanie kredytów, ale na razie ma odwrotny efekt

Nowa danina miała podbić oprocentowanie kredytów, ale na razie ma odwrotny efekt. To może jednak być zjawisko przejściowe.

Aktualizacja: 05.02.2016 12:04 Publikacja: 04.02.2016 20:00

Stawki oprocentowania po jakich banki pożyczają sobie pieniądze (WIBOR), z którymi powiązane jest oprocentowanie innych kredytów powoli, ale systematycznie maleją. W dodatku na rynku finansowym wyraźnie widoczne są oczekiwania na ich dalszy spadek (wyceniane w tzw. kontraktach FRA). W przypadku stawki WIBOR 3M oczekiwany jest spadek o około 0,25 pkt proc. (obecnie wynosi 1,69 proc.). To oznacza, że inwestorzy oczekują spadku kosztu kredytu.

To o tyle dziwne, że zwykle stawki WIBOR zmieniają się w rytm stóp procentowych NBP. Tymczasem ostatnio ekonomiści wycofują się z oczekiwań, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się obniżyć stopy procentowe. Dwa miesiące temu 80 proc. ankietowanych przez „Parkiet" ekonomistów przewidywało, że do połowy 2016 r. Rada obniży stopy procentowe W ankiecie z końca stycznia poluzowania polityki pieniężnej w takim horyzoncie czasowym oczekiwało już niespełna 40 proc.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Banki
Jak pogodzić cyfrową Alfę z tradycyjnymi Boomersami? Banki mają problem
Banki
Pekao i PZU dogadują szczegóły połączenia
Banki
MF nie chce karać „złych banków”. Ale i tak dołoży im podatków
Banki
Banki z satysfakcją przyjmują wyrok TSUE
Banki
Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych