– Obecna pozycja kapitałowa banku jest bardzo mocna. Na koniec III kw. 2016 r. nasz łączny współczynnik kapitałowy wynosił 18 proc., co jest trzecią, jeśli chodzi o wysokość, wartością wśród banków notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych – podkreśla prezes Joao Bras Jorge. Bank Millennium będzie nadal spełniał wymogi kapitałowe i wartości progowe współczynników kapitałowych. – Wszelkie ewentualne zwyżki wag ryzyka czy progów kapitałowych zostaną pokryte generowanym wewnętrznie kapitałem, czyli poprzez zatrzymanie – zgodnie z potrzebami – zysków netto w funduszach własnych. Tak się przykładowo stanie z zyskiem netto za 2016 rok – mówi prezes.
Jego zdaniem tegoroczne wyniki banków będą gorsze niż uzyskane w roku 2016, m.in. ze względu na to, że na ubiegłoroczne znacząco wpłynęła transakcja sprzedaży udziałów Visa Europe. – Był to korzystny, aczkolwiek jednorazowy czynnik, który zmniejszył wpływ podatku bankowego na zyski – zauważa Joao Bras Jorge. Zwraca uwagę, że główną przyczyną gorszych wyników banków jest zwiększenie wymogów kapitałowych i oczywiście podatek bankowy, który wyeliminował 30 proc. zysków rocznych. I choć nadal mogą się one wydawać wysokie, to wyglądają gorzej, jeśli spojrzeć z perspektywy inwestorów i odnieść je do kapitałów. Średni wskaźnik zwrotu z kapitału polskich banków wynosi obecnie 6,5–7 proc. (bez pozycji jednorazowych), a jeszcze dziesięć lat temu oscylował w przedziale 15–20 proc. Według analityków koszt kapitału dla polskiej branży bankowej wynosi 9 proc., co oznacza, że jego rentowność jest obecnie niższa niż jego koszt. – W dłuższej perspektywie jest to nie do utrzymania – mówi prezes.
Oceniając swoją instytucję, zapewnia, że zrealizuje ona takie założenia średniookresowej strategii na lata 2015–2017, jak wyniki finansowe, wielkość bazy klientów, innowacyjność i cyfryzację. Zwłaszcza te ostatnie kwestie są dla banku istotne. – Moim zdaniem polski system bankowy jest jednym z najbardziej innowacyjnych na świecie, a naszą ambicją jest bycie najbardziej innowacyjnym bankiem w Polsce – mówi Joao Bras Jorge. Pytany o kredyty hipoteczne zauważa, że ich wolumeny maleją, a zasady przyznawania są coraz trudniejsze. – Sektor bankowy powinien dążyć do złagodzenia tych zasad – mówi. Jego zdaniem kwestia kredytów walutowych powinna zostać rozwiązana tak, by wspierać osoby mające realne trudności ze spłatą.
Rozmowa z Joao Brasem Jorge w „Parkiecie"