fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Jagiellonia z Irlandczykami stawia centrum handlowe

Największe w Białymstoku centrum handlowe z funkcjami rekreacyjnymi powstanie w śródmieściu, na terenach klubu sportowego Jagiellonia.
Zbuduje je, kosztem 120 mln euro, Irlandzka Grupa Deweloperska IGD wspólnie z Jagiellonią SSA. Ma być gotowe w trzecim kwartale 2011 roku. – Do końca bieżącego roku powinniśmy dostać pozwolenia na budowę i ruszyć z pracami – twierdzi Wojciech Strzałkowski, przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii SSA. – To będzie coś więcej niż centrum handlowe. Znajdą się tu także m.in. centrum rekreacyjne oraz kino. Powierzchnia całkowita sięgnie 100 tys. mkw., użytkowa 60 tys. mkw. – tłumaczy.
Strzałkowski szacuje, że centrum handlowe po ukończeniu warte będzie przynajmniej 200 mln euro. By powstało, Jagiellonia SSA wraz z IGD stworzą spółkę, w której obie strony będą miały po 50 proc. zarówno głosów na walnym zgromadzeniu, jak i przy podziale zysków. – My dajemy 4,6 ha gruntu , a IGD zajmie się całą resztą. Oczekujemy, że Jagiellonia będzie otrzymywać rocznie do budżetu 5 – 6 mln zł z tej inwestycji – mówi Strzałkowski.
Pieniądze Jagiellonia wykorzysta na bieżącą działalność klubu sportowego, ale i na realizację przyszłych projektów. – Jagiellonia na przełomie 2011 i 2012 roku chce zadebiutować na warszawskiej GPW. Pozyskanymi z giełdy pieniędzmi sfinansuje m.in. szkółkę piłkarską. Będziemy w niej szkolić po kilkuset młodych ludzi. W planach mamy też kolejne inwestycje nieruchomościowe, ale dopiero po 2011 roku – zaznacza Strzałkowski, dodając, że Jagiellonia nie ma innych terenów pod inwestycje.
IGD to grupa z irlandzkim kapitałem zajmująca się nieruchomościami komercyjnymi, mieszkaniowymi, biurowymi i hotelowymi. Jak sama podaje, łączna wartość realizowanych przez nią transakcji sięga miliarda euro.
Firma od 2001 roku działa na polskim rynku. Jej flagowym projektem w naszym kraju ma być 27-piętrowa wieża apartamentowa w Warszawie, przy ul. Grzybowskiej. Prace budowlane mają się zacząć w II kw. bieżącego roku, a zakończyć w 2010.
Białystok powoli staje się coraz atrakcyjniejszym miejscem do inwestowania w powierzchnie handlowe. Nowoczesne centrum w listopadzie 2007 roku ukończył Quinlan Private Golub. To Galeria Podlaska o powierzchni 17 tys. mkw. Inwestycja kosztowała ponad 70 mln zł. Głównym najemcą jest Carrefour, obok którego znalazło się ponad 50 sklepów. Z kolei w grudniu TK Development otworzył Galerię Białą o powierzchni ok. 45 tys. mkw. Najwięksi najemcy to hipermarket Real, Media Markt oraz kino Helion. Jest tutaj ok. 90 sklepów.
Trwa budowa trzeciego obiektu – Alfa Centrum. W obiekcie poza supermarketem Bomi i kinem znajdzie się ok. 150 sklepów. Otwarcie centrum o powierzchni 35 tys. mkw. zaplanowano na październik 2008 roku. Buduje je A-JWK Management.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA