fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sieci opinii

SDP odpowiada REM w sprawie Tomasza Lisa

W Sieci Opinii
Rada Etyka Mediów murem stanęła za naczelnym "Wprost", nie doszukując się nic zdrożnego w kompromitującej go rozmowie z Jarosławem Kaczyńskim. Rzeczoznawca Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich sądzi inaczej
Przypomnijmy, że skargę do Rady Etyki Mediów złożyły dwie członkinie Rady Programowej TVP - Barbara Bubula i Bożena Walewska, które napisały, że Tomasz Lis „chciał jedynie zdenerwować, skompromitować, zmusić do tłumaczenia się i w efekcie poniżyć Jarosława Kaczyńskiego”.
REM przerzuciła odpowiedzialność na Kaczyńskiego. Jarosław Kaczyński godząc się na wywiad tuż przed wyborami, musiał być przygotowany na to, że dziennikarz zada mu w imieniu wyborców trudne pytania. Wywiad z szefem głównej partii opozycyjnej nie sprowadza się przecież do rejestrowania wypowiedzi polityka, do czego wystarczyłby mikrofon, ale wymaga też dociekania tego, czego indagowany nie mówi, lub nie chce powiedzieć. Granica, której dziennikarz nie może przekroczyć, to dobra osobiste interlokutora. Zdaniem REM nie zostały one naruszone.
Rzeczoznawca Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Marek Palczewski w wydanym oświadczeniu pisze: Zarzuty, jakie można mu postawić, sprowadzałyby się zatem do trzech głównych:

- Tomasz Lis momentami tracił dystans, „wychodził” z roli dziennikarza, a stawał się politykiem, utożsamiającym się z racjami strony nieobecnej w studiu;
- objawiał swoją niechęć wobec interlokutora;
- nie zachował zasady równego traktowania wszystkich swoich rozmówców. We wcześniejszych rozmowach z Donaldem Tuskiem i Lechem Wałęsą okazywał swoim rozmówcom więcej zrozumienia i sympatii.
Rozmowa została przeprowadzona w okresie bezwzględnej walki wyborczej, w czasie której wielu dziennikarzy ujawniło swoje sympatie polityczne i jednoznacznie opowiedziało się po stronie konkretnej partii politycznej. Wydaje się, że w przyszłości Telewizja Publiczna nie powinna dopuszczać tuż przed wyborami do debat jeden na jeden (dziennikarz vs. polityk), lecz dążyć do zorganizowania debaty z udziałem wszystkich liderów partyjnych albo też na prowadzących program wyznaczać dziennikarzy, którzy nie są kojarzeni z takim, czy innym obozem politycznym w Polsce.    
Źródło: ROL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA