fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

W czasie odpalania fajerwerków trzeba myśleć

Grzegorz Byszewski
Marek Kozubal
Trudno gojące się rany twarzy i rąk oraz pożary mieszkań – to efekt nierozważnego posługiwania się z sztucznymi ogniami
Co roku w sylwestra do szpitali trafia kilkanaście osób rannych w wyniku wybuchu fajerwerków.
– Pół biedy, jeśli to tylko oparzenia lub rozcięcia skóry. Ale trafiają do nas osoby mające uszkodzone oczy lub poważne rany kończyn. Zdarzają się np. urwane lub oskalpowane ze skóry palce – opisuje Przemysław Nawrot, ortopeda specjalizujący się w chirurgii ręki. – Materiały pirotechniczne są bezpieczne, jeżeli postępujemy zgodnie z instrukcją ich obsługi. Niestety, zbyt często korzystają z nich dzieci, za co winę ponoszą rodzice. Także osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu odpalają petardy, race i to właśnie one najczęściej ulegają wypadkom. Dużo pracy w tę noc mają też strażacy.
– Najczęściej to wywołane przez petardy pożary dachów lub rzeczy pozostawionych na balkonach – mówi Dariusz Osucha, rzecznik wojewódzkiej straży pożarnej.
Policjanci przypominają, że najczęstszą przyczyną wypadków jest niewłaściwe obchodzenie się z fajerwerkami. Wystrzeliwuje się je z ręki, zamiast wbić je w ziemię, używa się ich w tłumie, przerabia lub łączy kilka rac w jedną.
Bardzo niebezpieczne jest używanie środków nieprzeznaczonych do zabawy, np. petard typu wojskowego, lub konstruowanie własnych fajerwerków. Funkcjonariusze apelują o kupowanie fajerwerków tylko w sklepach, sprawdzanie czy mają atest, czytanie instrukcji obsługi. I rozsądek. Od kilku dni policjanci i strażnicy miejscy kontrolują miejsca, gdzie sprzedawane są race i petardy. Funkcjonariusze sprawdzają, czy handlarze mają zezwolenie na ich sprzedaż, czy oferują towar, do którego dołączono ulotki z instrukcjami obsługi napisanymi w języku polskim i czy nie sprzedają ich osobom nieletnim.
– Tym, którzy sprzedają materiały pirotechniczne dzieciom, grozi nawet do dwóch lat więzienia – mówi Tomasz Dymko, z zespołu prasowego Straży Miejskiej.
Kupujmy fajerwerki w sprawdzonych sklepach, a nie na bazarach ? materiały dopuszczone do sprzedaży muszą posiadać instrukcję w języku polskim, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub importera, datę ważności produktu ? do amatorskich pokazów używajmy tylko fajerwerków oznaczonych klasą I i II, bowiem klasa III jest przeznaczona wyłącznie do profesjonalnych pokazów ? nie wolno używać fajerwerków w grupie ludzi. Nie odpalajmy ich z ręki, z balkonu, z okna. Najlepiej odpalać je z gładkiej powierzchni, aby petardy się nie przewróciły ? petard nie można rozbierać, ponownie odpalać niewybuchów, wrzucać ich do ogniska ? petardy i fajerwerki mogą odpalać tylko osoby dorosłe
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA