fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Inwestowanie w nieruchomości - czy dziś jest dobry czas

Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Rekordowa podaż nowych lokali zmusza deweloperów do większych ustępstw. – To dobry czas na kupowanie mieszkań np. na wynajem – oceniają analitycy
– Inwestycja w nieruchomość jest  dziś  jednym z najlepszych  sposobów lokowania gotówki – twierdzi Grzegorz Kurowski z portalu RynekPierwotny.com. – Obostrzenia w udzielaniu kredytów hipotecznych sprawiają, że rynek wynajmu cieszy się coraz większym zainteresowaniem. A żeby jedni mogli wynajmować, inni muszą inwestować – podkreśla.
Według Grzegorza Kurowskiego warto kupować mieszkania w dużych miastach, jak najbliżej centrum. Do dużych aglomeracji zawsze będą napływać ludzie – w poszukiwaniu pracy albo na studia. Analityk radzi, że jeśli chcemy mieszkanie wynajmować studentom,  to warto zainwestować w lokal w pobliżu uczelni; inwestowanie w nieruchomości na obrzeżach miasta bywa ryzykowne. - Podobnie jest w przypadku dzielnic niecieszących się dobrą sławą, choć to kryterium bywa płynne. Przykładem są warszawska Praga czy wrocławski „Trójkąt Bermudzki" – kiedyś stygmatyzowane, teraz cieszące dużą popularnością wśród inwestorów ze względu na dobre ceny gruntów i bliskość centrum miasta – zauważa analityk.
Grzegorz Kurowski podkreśla, że ważnym aspektem związanym z inwestowaniem w nieruchomości jest źródło pochodzenia pieniędzy: czy mamy oszczędności, czy musimy się starać o kredyt. – Dlatego przed zakupem konieczna jest analiza opłacalności inwestycji – podkreśla Paweł Moszczyński z portalu RynekPierwotny.com. - Trzeba zacząć od ustalenia wielkości kapitału, jaki zamierza się przeznaczyć na daną inwestycję, łącznie z planowanym remontem i wyposażeniem, a następnie przeanalizować stawki najmu w interesującej nas okolicy – radzi analityk. Dodaje, że od wysokości spodziewanego rocznego przychodu należy odjąć jeszcze wysokość należnego podatku dochodowego, a także koszty związane z eksploatacją. - Trzeba wkalkulować konieczność ewentualnych napraw i okresowej wymiany wyposażenia oraz tzw. puste miesiące, kiedy lokal nie będzie wynajmowany. Dopiero po uwzględnieniu tych wszystkich czynników będziemy mogli oszacować, czy otrzymany zysk netto zapewni nam zwrot inwestycji w założonym okresie –zastrzega Paweł Moszczyński. Kiedy inwestycja jest opłacalna?  Według analityków inwestując w nieruchomości trzeba myśleć o zyskach w dłuższej perspektywie. – Jeżeli potencjalny inwestor nie traktuje zakupu nieruchomości jako inwestycji długoterminowej, to lepiej, aby ulokował środki w innego rodzaju aktywach. Rynkiem niezwykle zmiennym i dynamicznym rynek walutowy – to dobry kierunek dla niecierpliwych inwestorów – mówi Grzegorz Kurowski.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA