fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Sporny VAT od zabudowy kuchennej

www.sxc.hu
Resort finansów chce 23 proc. podatku od firm, które robią meble n wymiar. Według ekspertów właściwe jest 8 proc.
Od początku tego roku przedsiębiorcy, którzy montują meble w prywatnych mieszkaniach i domach jednorodzinnych, muszą wystawiać faktury z 23 proc. VAT. Oznacza to znaczny wzrost kosztów dla klientów, gdyż do końca 2010 r. obowiązywała stawka 8 proc.
Okazuje się jednak, że nawet organy podatkowe mają wątpliwości, która stawka jest właściwa, o czym świadczą sprzeczne interpretacje.

Sprzeczne stanowiska

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał np. w piśmie z 30 sierpnia 2011 r. (nr IPTPP2/443-218/11-2/JS), że przedsiębiorca, który wykonuje szafy wnękowe na zamówienie klientów, musi naliczyć 23 proc. VAT. Nie ma prawa do stawki obniżonej, mimo że  świadczy usługi w budynkach objętych społecznym programem mieszkaniowym (czyli w mieszkaniach do 150 mkw. i domach do 300 mkw.).
Podobne stanowisko zajął dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w piśmie z 1 czerwca tego roku (nr ILPP2/443-419/11-4/AD). Stwierdził, że   do końca 2010 r. firma zajmująca się montażem mebli kuchennych mogła stosować stawkę 7 proc. VAT, ale od początku 2011 r. obowiązuje 23 proc. To dlatego, że usługi montażu trwałej zabudowy nie zostały wymienione w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT ani w § 7 rozporządzenia  ministra finansów z 4 kwietnia 2011 r., w których mowa o obniżonej stawce. Inaczej rozstrzygnął ten problem dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 17 maja 2011 r. (nr IPPP3/443-295/11-2/KT). Jak czytamy   w odpowiedzi, usługa montażu zabudowy wnękowej i kuchennej w budynkach objętych społecznym programem mieszkaniowym (czyli mieszkaniach do 150 mkw. i domach do 300 mkw.) podlega 8 proc. VAT. Jest to bowiem modernizacja w rozumieniu art. 41 ust. 12 ustawy o VAT.

Wyższa stawka

Ministerstwo Finansów uważa, że właściwa jest stawka 23 proc. – Z analizy obowiązujących przepisów wynika, że usługi montażu tzw. trwałej zabudowy meblowej w obiektach objętych społecznym programem mieszkaniowym nie mogą korzystać z preferencyjnej stawki podatku – czytamy w odpowiedzi na pytanie poselskie nr 23 652. Resort dodaje, że usług tych nie można uznać za modernizację zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT. Według Agnieszki Bieńkowskiej, doradcy podatkowego i partnera w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, stanowisko zaprezentowane w odpowiedzi na interpelację poselską – jakkolwiek jasne i stanowcze – nie zostało przez ministerstwo w żaden sposób uzasadnione.

Nie koniec dyskusji

– Skoro ustawodawca zdecydował się uzależnić stosowanie stawki 8 proc. od tego, czy dana dostawa spełnia kryteria modernizacji, to przy braku definicji tego pojęcia powinien liczyć się z tym, że  każda dostawa, która w jakikolwiek sposób może przyczynić się do modernizacji danego obiektu budownictwa mieszkaniowego, będzie klasyfikowana jako modernizacja dla celów opodatkowania właściwą stawką VAT. Odpowiedź na interpelację wskazuje, jakie stanowisko w tej sprawie zajmuje ministerstwo, nie zamyka jednak dyskusji – mówi. Masz pytanie - wyślij e-mail do autora: m.pogroszewska@rp.pl Opinia: Krzysztof Dyba, doradca podatkowy, menedżer w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka Stanowisko wyrażone w odpowiedzi ministra finansów jest nieuzasadnione. Minister nie wyjaśnił, dlaczego montaż trwałej zabudowy meblowej w obiektach budownictwa mieszkaniowego nie może być uznany za modernizację tych obiektów w rozumieniu art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług. Nie ulega wątpliwości, że montaż trwałej zabudowy meblowej, w wyniku którego dochodzi do trwałego połączenia montowanych elementów z lokalem (elementy e  stają się wówczas częścią składową lokalu w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego), przyczyniła się do trwałego ulepszenia lokalu i podniesienia jego wartości użytkowej. Stanowi on więc modernizację lokalu i tym samym korzysta z obniżonej stawki VAT.   Zobacz serwisy: Co i jak podlega opodatkowaniu » Usługi związane z nieruchomościami Nieruchomości » VAT od usług budowlanych
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA