fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Cywilizacja

Najstarsza na świecie pracownia malarska w jaskini Blombos

Zestaw malarski odkryto w nadmorskiej grocie Blombos w RPA
AP
Najstarszą na świecie pracownię malarską odkryto w grocie Blombos w Republice Południowej Afryki
Używano jej 100 tys. lat temu. Badaniami kieruje Christopher Henshilwood z Uniwersytetu Witwatersrand w Johannesburgu. Wyniki prac publikuje „Nature".
Archeolodzy odkopali narzędzia i muszle pokryte pigmentem. Największe muszle służyły jako pojemniki do rozrabiania i przechowywania barwnika. Sporządzano go z ochry, tlenku żelaza zawartego w minerałach – hematycie, limonicie i getycie. Grudy minerału rozcierano kamiennymi tłuczkami w miskach z kwarcytu z dodatkiem żołędzi wiązowych. Kolorową masę sporządzano, dodając do sproszkowanej ochry węgiel drzewny i roztarte porowate kości.
Stosowanie ochry znane jest od dawna. W Polsce wydobywano ją 15 tys. lat temu w Rydnie nad rzeką Kamienną. Dotychczas znane najstarsze ślady używania ochry sięgają 60 tys. lat. Służyła do barwienia skór, ciał, do posypywania zmarłych. Wielkiego odkrycia w tej dziedzinie dokonał zespół amerykańskich badaczy, w skład którego wchodził prof. Michał Kobusiewicz z PAN. W Tanzanii naukowcy ci znaleźli paciorki ze skorup strusich jaj. – Przesuwa to moment, w którym pojawia się poczucie własnego „ja". Materialnym tego przejawem są ozdoby. Dotychczas uważano, że Homo sapiens był taki sam jak ludzie współcześni już wtedy, gdy pojawił się jako gatunek 200 tys. lat temu. Okazuje się jednak, że był do nas podobny zewnętrznie, a nie mentalnie – wyjaśnia prof. Kobusiewicz.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA